PKK’ya karşı nokta operasyonları devam ediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak sınırındaki güvenlik önlemleri bütün hızıyla sürüyor. Terör örgütünün eylemlerini artırması üzerine başlatılan bahar harekatı, farklı bir nitelik taşıyor.

Geçmiş yıllarda gerçekleşen Çekiç, Murat ve Şafak operasyonlarının aksine bu kez ‘nokta vuruşu’ yapılıyor. 100 kişiden oluşan özel birlik birkaç gün önce Habur Sınır Kapısı’ndan geçti. Askerlerin intikali, güvenlik gerekçesiyle kapalı tutulan iki ayrı köprüden gerçekleşti. Halen Kuzey Irak’ta olan bu birliğin, terör örgütüne yönelik taktiksel bir operasyon gerçekleştirdiği belirtiliyor. Bölgenin mayınlardan temizlenmesi ve sınır güvenliğinin yanı sıra vurkaç taktiğiyle teröristlere baskın yapılıyor. Güneydoğu’daki askerî tedbirler ve Irak’a sarkan ‘sıcak takip’ iddiaları dün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e de soruldu. Bağdat yönetiminin tepkisini eleştiren Gül, “Madem kendi güçleri yeteri kadar yok, terörle mücadele etme kabiliyetine sahip değiller, o zaman aldığımız tedbirlerden memnun olmaları gerek.” dedi.

Cudi ve Gabar dağlarında mevzilenen güvenlik güçleri de gündüzleri gözetleme kulelerinden, geceleri ise termal kameralarla sınırdan geçişleri tespit ediyor. Hakkari’nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinden Şırnak’a olan sınırlar tamamen kontrol altına alındı. Kuzey Irak’a sadece kamyoncuların kullandığı Habur Sınır Kapısı’ndan giriş çıkış yapılabiliyor. Irak Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Mesud Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rızgari adlı internet sitesi de, TSK’ya bağlı Özel Kuvvetler’in Kuzey Irak’a girdiklerini duyurdu. Türk timlerinin, sınıra yakın bölgelerde PKK’lılara operasyon yaptığı belirtildi. Askerlerin Şırnak’ın Uludere ilçesinde de mevzi kazdığı kaydedildi. Şırnak ve Cizre arasındaki Maden Karakolu ile İkizce Taburu mevzileri tamamlandı. Bölgede karakolların yanı sıra çadırlar da kuruldu. Askerler Besta ve Haftanin bölgesine yaklaştı. Köşeye sıkışan terör örgütü militanları bazı kamplarını terk ederek iç bölgelere doğru çekildi. Bu arada Şırnak Valiliği, dün yazılı bir açıklama yaparak bir kadın teröristin PKK’dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olduğunu duyurdu.