PKK’ya kış operasyonu

Tunceli'de PKK terör örgütüne yönelik çeşitli çaplarda hava destekli operasyon düzenlendi.

Güvenlik güçleri, Tunceli’de terör örgütü PKK’ya yönelik hava destekli kış operasyonu gerçekleştirdi. Operasyonlarda teröristlerin yoğun olarak bulunduğu belirlenen bölgeleri bombalayan güvenlik güçlerinden kaçan teröristlerin geriye barınaklarda bıraktığı malzemeler kaldı.

Bu sabah saatlerinden itibaren başlayan operasyon öncesinde kaçan teröristler Tunceli kırsalında çeşitli bölgelere yayıldı. Alınan bilgilere göre terörislere ait 2 tona yakın gıda malzemesi ile giyim malzemesi ve küçük çapta cephanelik ele geçirildi.

Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı 4’üncü Komando Tugay Komutanlığı’na bağlı birlikler, bu sabah Ovacık, Çemişgezek ile Hozat ilçelerinin kırsal kesimlerinde, teröristlere yönelik geniş çaplı kış operasyonu başlattı.

Jandarma Bölge Komutanlığı’na ait Sikorsky tipi helikopterler sayıları yaklaşık 250 kişi olduğu tahmin edilen teröristlerin yuvalandığı bölgelere indirildi.

Hava destekli operasyona aynı zamanda Tunceli’deki askeri birliklerden de karadan destek verildi.

Tunceli Valisi Mustafa Erkal, CİHAN’a yaptığı açıklamada operasyonun gerçekleştiği kırsal alanlarda teröristlere ait başta giyim ve gıda malzemesi olmak üzere çok sayıda mühimmatın da ele geçirildiğini söyledi.

Kış şartlarına uygun şekilde küçük çapta operasyonların zaman zaman gerçekleştirildiğini kaydeden Vali Erkal, operasyonların daha çok teröristlerin yuvalanabileceği bölgelerde yapıldığını belirtti.

Operasyonlar Aliboğazı, Ahpanos Vadisi, Bali Deresi ile Ovacık ve Hozat ilçeleri kırsal kesiminde yoğun olarak sürdürüldüğü öğrenildi.

Ele geçirilen yaklaşık 2 tona yakın gıda malzemesi güvenlik güçleri tarafından imha edildi.