PKK’yı kısa zamanda çökerteceğiz!

Irak'ın terör örgütü PKK ile mücadele özel koordinatörü Şirvan el Vaili, önümüzdeki dönemde PKK ile mücadelede stratejik adımlar atacaklarını belirtti.

Bu kapsamda Irak’a komşu ülkelerle yeni bir istihbarat ağı kuracaklarını kaydeden Vaili, bu konuda Türkiye’nin önemli katkılarına ihtiyaç duyduklarını vurguladı. Vaili, dün görüştüğü MİT başkanına bu teklifi ilettiğini anlattı. Zaman’ın sorularını cevaplayan Irak’ın PKK ile mücadele temsilcisi, “Türkiye’nin PKK’dan dolayı kaybettiği insanların acısını paylaşıyorum. PKK sorunu şimdi bitirilmeli. Bu çok uzun zaman almayacak. PKK’yı bir yıldan az bir zamanda bitireceğiz.” diye konuştu.

Şirvan el Vaili, sınırdan sızmaları engellemek için de sınır kapılarında yeni yapılanmaya gidilerek bunlar arasında duvar örüleceğini söyledi. Bu kapsamda Suudi Arabistan’ın 900 km’lik ilk duvarı öreceğini dile getiren Vaili, daha sonra Suriye sınırında da benzer duvarın örülebileceğini kaydetti. Ankara’nın Kürt konusundaki hassasiyetini bildiklerini anlatan Vaili, Irak hükümetindeki Kürt, Türk, Arap, Şii ve Sünnilerin hepsinin PKK’nın Irak’taki faaliyetlerine son verilmesi konusunda mutabık olduğunu kaydetti. Türkiye’nin PKK konusunu çözmek için Bağdat hükümeti ile konuşmasının en iyi yol olduğunun altını çizen Vaili, Türkiye’nin Kürdistan bölgesiyle konuşmaya ihtiyacı olmadığını vurguladı. Ankara’yı sağduyulu davrandığı için takdirle karşıladıklarını anlatan Vaili, “Ankara’nın bizimle konuşması doğru yoldur. Irak ve Türk hükümetleri arasında diyalog devam etmeli.” diye konuştu.

PKK ile görüşmeyeceklerini belirten Vaili, “Nasıl irtibat kuracaksınız?” sorusuna, “Bu bizim özel görevimiz. Bunlar teknik konular.” cevabını verdi. Vaili, PKK’nın faaliyette bulunduğu Mahmur Kampı konusunda ise burayı kapatmak yerine buradaki PKK unsurlarını ayıklama yoluna gideceklerini aktardı. Iraklı yetkili son olarak, Ankara’ya PKK konusunda af ilan etme teklifinde bulundu.