Plansiz sehirlesme kentsel cinayettir

ADANA - Adana'ya bagli Yüregir Belediye Baskani Ömer Topçu, plansiz sehirlesmenin kentsel cinayet oldugunu belirterek kentlerin plansizliga kurban edilmemesini istedi.

“Aksine tavir ve icraatlar kentsel cinayettir” diyen Topçu, “Yarinlarimizin mutlulugu, sosyal barisin tehlikeye düsmemesi ve hepsinden önemlisi daha yasanabilir bir kent ortaya çikarmak için tüm kurumlar kadar vatandaslarindan üzerine düsen görevi yerine getirmesi kaçinilmaz bir sorumluluktur” dedi.

Topçu, “Çagdas uygarlik seviyesine ulasabilmemiz için 82 yil önce baslattigimiz kalkinma çabalariyla Türkiye bugün tüm dünyada kisa zamanda aldigi mesafe nedeniyle örnek ülke olarak gösterilmektedir. Ne var ki bu basarilar yöneticilerin de vatandaslarin da ortak hatalari ile çarpik sehirlesmenin yarattigi görsel ve sosyal yaralar sayesinde darbe almaya baslamistir. Bu kötü gidisatin devam etmemesi için yarinlarimizin mutlulugu, sosyal barisin tehlikeye düsmemesi ve hepsinden önemlisi daha yasanabilir bir kent yaratmak için tüm kurumlar kadar vatandaslarindan üzerine düsen görevi yerine getirmesi kaçinilmaz bir sorumluluktur.”seklinde konustu. Vatandaslarin çagdas kosullarda yasamasi, sehirlerin çevreleriyle birlikte birer egitim, kültür ve insanca yasam merkezleri haline gelmesinin önemine deginen Topçu, insanlarin sosyal gelisim süreçlerini olumsuz etkileyen çarpik sehirlesmenin önüne geçmek, sehirlesme ve yerlesim konusunda yasanilan sorunlari acilen çözmek gerektigine isaret etti.