Plastik mermi 13 yaşındaki Barış’ın gözünü kör etti iddiası

Adana'da bakkaldan su almaya gittiği sırada, sokakta göstericilerle polis arasında kalan 13 yaşındaki Barış Yiğit, sol gözüne isabet eden bir cisimle kör oldu.

Adana’da bakkaldan su almaya gittiği sırada, sokakta göstericilerle polis arasında kalan 13 yaşındaki Barış Yiğit, sol gözüne isabet eden bir cisimle kör oldu. Baba Sıddık Yiğit, oğlunun, polisin sıktığı plastik mermiyle bir gözünü kaybettiğini ileri sürerek bu işin peşini bırakmayacağını söyledi.

İddialara göre, olay 3 Kasım Pazar günü akşam saatlerinde, merkez Seyhan ilçesi Hürriyet Mahallesi Güney Kuşak Bulvarı üzerinde yaşandı. Bulvarı trafiğe kapatan bir grup, terör örgütü PKK lehine slogan attı. Polis, taş ve molotof bombalarıyla saldıran göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Bu sırada, olayların içinde kalan Dumlupınar Ortaokulu 2. sınıf öğrencisi Barış Yiğit, gözüne isabet eden cisimle kanlar içinde kaldı. Çevredekiler tarafından yerden kaldırılan çocuk eve geldi. Baba Sıddık Yiğit, olayı şöyle anlattı: “Abisi pazardan git bir su al demiş. Su almaya gitmiş, orada da eylem var. Eyleme bu 30 metre uzaktadır. Polis tarafından atılan bir plastik mermi sol gözüne değmiş. Çocuk eve geldi kan içinde. Ben de Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’ne götürdüm. Orada ameliyata aldılar bir hafta kaldık orada. Sol gözünü kaybetmiş, şikayetçi olduk.”

Cumhuriyet savcısına ifade verdiklerini anlatan baba Sıddık Barış, devletin haklarını savunması gerektiğini anlatarak, şöyle devam etti: “Benim oğlum eylemci değil, 13 yaşını tamamlamamış. Devlet nasıl böyle çocukların gözüne plastik mermi sıkıyor. Eylemde de olsa devletin hakkı yok ki bu çocuğun gözünü kör etsin. Korkutmak amacıyla tutsun emniyete götürsün. Rastgele bir eylem var, bakkala gitti. Çocuğun elinde bomba varsa silah varsa haklıdır. Bu davayı Avrupa’ya kadar götürmeye hakkım var. Davanın peşini biz bırakmayacağız. Polis bilerek çocuğun gözüne mermi sıkmıştır.”

Babası Sıddık Yiğit tarafından Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne götürülerek tedavi altına alınan Barış Yiğit’in ameliyatın ardından sol gözünü kaybettiği belirlendi.

Sol gözünü kaybeden Barış Yiğit, polisten şikayetçi olduğunu söyledi, yaşadığı olayı şöyle anlattı: ” Abimle pazardaydık. Abim beni su almaya gönderdi. Sağımda eylemci solumda polis vardı. Eylemci benden uzaktaydı polis yakındaydı. Sol gözüme bir cisim geldi. Zaten plastik mermiydi şöyle yaptım elimi gözüme. Elimde sarı leke oluşmuştu. Polislerden şikayetçiyim.”

Barış Yiğit’in annesi Meryem Yiğit de oğlu Barış’ın 8 çocuğundan 6.’sı olduğunu hatırlatarak, onun gözünü kaybetmesine üzüldüğünü, şikayetçi olduklarını söyledi.