‘Plastik pencereli eve hırsız kolay girer’

Plastik pencere (PVC) üreticileri, ürünlerinin güvenlik açısından yetersiz olduğu ve hırsızların kolayca açabildiği yönündeki görüşün gerçeği yansıtmadığını belirtiyor.

Cevap evetse, hemen pencere güvensiz bulunuyor. Oysa hırsız, aynı zorlama ile bütün pencereleri açar.” dedi. Alptekin, kırılmaz cam gibi ileri güvenlik sistemli pencere veya kapılardan hırsızın girmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Pencereye güvenlik sistemlerinin takılması, maliyeti yüzde 20-30 artırıyor.

Enka Holding bünyesinde Pimapen markasıyla plastik pencere üreten Pimaş’ın 16’ncı geleneksel bayi toplantısı, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yapıldı. Gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen firmanın Genel Müdürü Alptekin, PVC sektöründe ana firmaların sistem, bayilerin ise pencere ürettiğini söyledi. İnşaat sektörünün hareketlenmesi ile pencerede de işlerin açıldığına işaret eden Alptekin, bu canlılığın bazı olumsuzlukları da beraberinde getirdiğini kaydetti. Sektöre birçok firmanın girmesiyle kalitenin düştüğünü vurgulayan Alptekin, son günlerde emlak sektöründeki ithal pencere ilan ve reklamları ile tüketicilerin kandırıldığı görüşünde. Türkiye’yi 1982 yılında PVC pencere sistemi ile tanıştıran Pimapen, pazarda jenerik marka olmaktan rahatsız. Kalitesiz ürünlerin marka imajlarına zarar verdiğini belirten Alptekin, “Pazardaki ürünlerin Pimapen olarak algılanması, pazardan pay kaybetmemize sebep oldu. Biz de farkımızı vurgulamak için Dr. Pimapen olmaya karar verdik. ” şeklinde konuştu.

Oktay Alptekin’in verdiği bilgilere göre 2005 yılını 75 milyon dolar ciro ile kapatan Pimapen, bu yıl 78 milyon dolar ciro hedefliyor. Firma bugüne kadar 6 milyon konuta pencere taktı. Halen PVC sektöründe 55 firma ana malzemeyi üretirken, 5 binin üzerinde pencere üreticisi faaliyet gösteriyor. 80 bin kişinin çalıştığı sektörden 300 bin insan geçimini sağlıyor. 1,5 milyar dolarlık pazarın 4’te 3’ü eski pencerelerin değişmesi, geri kalanı ise yeni konutlardan oluşuyor. Geçen yıl 17 milyon dolarlık ihracat yapan Pimapen’in bu yılki hedefi 21 milyon dolara ulaşmak.

Teşvik verilmezse yurtdışına gideriz

PVC sektörü ve teşvik sistemindeki çarpıklık, Pimapen’i tedirgin ediyor. Firma Genel Müdürü Oktay Alptekin, Turqualty projesi ile tekstile teşvik verildiğine işaret ederek, “Teşvik, sadece bu sektörlere verilmemeli. Biz de yurtdışına satış yapıyoruz, üretim yapıyoruz, hem de Türk markası ile. Turqualty kapsamında yapılan teşvikin genişlemesi gerekiyor.” dedi. Konuyla ilgili olarak Ankara’da görüşme yaptıklarını vurgulayan Alptekin, “Aksi halde, yurtdışına çıkmayı ciddi ciddi düşünüyoruz. “ şeklinde konuştu.