Polat Türkiye’yi istemeyenlerin kozu

Her fırsatta Türkiye'nin AB'ye üye olmaması gerektiğini söyleyen Alman Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Edmund Stoiber, Kurtlar Vadisi Irak filmini de fırsat bilerek yine Türkiye'ye yüklendi.

Her fırsatta Türkiye’nin AB’ye üye olmaması gerektiğini söyleyen Alman Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Edmund Stoiber, Kurtlar Vadisi Irak filmini de fırsat bilerek yine Türkiye’ye yüklendi. Aynı zamanda Bavyera Eyaleti Başbakanı da olan Edmund Stoiber, Türkiye’nin AB üyeliğinin kendileri için söz konusu olmadığını söyledi. Stoiber, partisinin Passau kentinde düzenlediği bir toplantıda, ‘Kurtlar Vadisi Irak’ filmini eleştirerek, şu görüşleri savundu:

BU NEDENLE BİLE AB’YE UYMAZ

“Film Yahudileri ve Hıristiyanları kötülüyor. Sadece İslamiyet’i iyi bir din olarak gösteriyor. Batı’ya karşı nefret uyandırılıyor ve kışkırtıcılık yapılıyor. Bu film uyumu da engelliyor. Belirli düşman imajları yaratıyor. Amerikalılar korkudan bu filmin gösterildiği sinemaların önünden geçemiyorlar. Üstelik bugüne kadar Alman hükümetinden yabancılara daha fazla hoşgörü göstermesini isteyenler bu filmi savunuyor. Türkiye’de Meclis Başkanı ve milletvekillerinin yarısı bu filmin galasına gitti ve filmi çok beğendiklerini, muhteşem bulduklarını ifade ettiler. Hatta filmin gerçekleri gösterdiğini söylediler. Eğer Türkiye’deki gerçek buysa, Türkiye sadece bu nedenle bile AB’ye uymaz. Türkiye’yi Avrupa’dan ayıran sadece Boğaziçi değil. Türkiye çok önemli bir ortak, ancak Türkiye’nin AB üyeliği bizim için söz konusu değil.”

Stoiber, hoşgörünün tek yönlü olamayacağını da ifade ederek, “Eğer bir Müslüman Hıristiyanlardan hoşgörü istiyorsa, kendisi de hoşgörü göstermeli. Berlin’de müezzinin sesini duymak isteyenler, Riyad ve Tahran’da da kilise çanlarına izin vermeli” dedi.