Polis Açıl; ‘Yakında görevimin başındayım’

Şırnak'ın İdil ilçesi kırsalında, 9 Ekim 2005 günü bir grup PKK'lı teröristler tarafından kaçırılarak Kuzey Irak'a götürülen Hakan Açıl'in 4 ay sonra döndüğü Eskişehir'deki baba ocağında adeta bayram havası yaşanıyor.

Oğlunun kurtulduğu güne kadar üzüntüsünden uyuyamadığını şimdi ise gecenin ilerleyen saatlerine kadar sohbet ederek hasret giderdiklerini söyleyen anne Aysel Açıl, “Oğlum kaçırıldıktan sonra adeta dünyam başıma yıkıldı. Yemeden içmeden kesildim, uykularım kaçtı. Şimdi oğlumla birlikte olduğum için çok mutluyum. Duygularımı ifade edecek kelime bulamıyorum. Allah bir daha bize böyle bir acı yaşatmasın.” dedi.

Oğluna hemen her gün en sevdiği yemeklerden birini hazırladığını anlatan anne Açıl, “Hakan’ım en çok mantı, tatar böreği ve çiğ böreği seviyor. Ben de onları hazırlayıp yediriyorum. Baba Muammer Açıl ise oğlu sağ salim eve döndüğü için 4 kurban kesmiş.

Baba Açıl, “Oğlumun serbest kalmasında emeği geçen sayın Başbakanımız, Meclis Başkanımız ve İçişleri Bakanımız başta olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yaşadıklarından dolayı çok yorgun olduğunu söyleyen 28 yaşındaki polis memuru Hakan Açıl ise çile teröristlerin elinde geçirdiği ünleri açı çekerek anlattı.

Zaman zaman örgütün elinden kaçmak istediğini ancak etrafta PKK militanları çok olduğu için kaçamadığını anlatıyor. Açıl, “Her an öldürülme korkusu ile yaşadım. Oradan kurtulmam bana imkansız gibi görünüyordu. Babamı birden karşımda görünce dünyalar benim oldu. O anda anladım” dedi.

Şimdilik evlenmeyi düşünmediğini söyleyen Açıl, Eskişehir’de 20 gün izin kullandıktan sonra Şırnak’a görevinin başına döneceğini kaydetti.

Polis Memuru Hakan Açıl, Şırnak’ın İdil ilçesi kırsalında, 9 Ekim 2005’te bir grup PKK’lı teröristler tarafından kaçırılmıştı. Güvenlik güçlerinin tüm aramalarına rağmen izine rastlanmayan Açıl’ın örgüt militanlarınca daha sonra Kuzey Irak’a götürüldüğü belirlenmişti.

Uzun süre Baba Muammer Açıl yetkililerden yardım istemiş daha sonra devreye sivil toplum kuruluşları girmişti. Aralarında baba Muammer Açıl’ın da bulunduğu İnsan Hakları Derneği (İHD) ve İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (Mazlum-Der)’nden bir heyet Kuzey Irak’ta giderek polis memuru Hakan Açıl’ı teslim almış ve 27 Ocak 2006 günü Türkiye’ye getirmişlerdi.