Polis biber gazını kendi üzerinde denedi

Milas'ta, yaklaşan Nevruz nedeniyle 113 polise uygulamalı biber gazı eğitimi veren Emniyet Amiri Nevzat Erdem, gaz sıktıklarında vatandaşın neler yaşadığını öğrenmeleri için polislerin yüzlerine de biber gazı sıktı.

Bazı polisler fenalık geçirirken, Erem gazın gerektiği zaman dışında ya da aşırı miktarda kullanılmasının suç olduğunu söyledi.

Muğla’nın Ula İlçesi Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Emniyet Amiri Nevzat Erem, yarınki Nevruz Bayramı nedeniyle çıkabilecek olaylara karşı, Milas İlçesi’nde görev yapan 107 polis ve 6 emniyet amirine biber gazı kullanma eğitimi verdi. Önce teorik bilgileri anlatan Erem, daha sonra uygulamalı eğitime geçti. Biber gazı kullanıldığında neler yaşandığını herkesin üzerinde bizzat deneyerek göstereceğini söyleyen Erem, polislere önce bir ağaca biber gazı sıktırdı. Polislere, önce vatandaşları uyarmaları, bu uyarıyı dinlememeleri halinde gazı kullanmaları gerektiğini anlatan Erem, gazı gerektiği zaman dışında ya da aşırı miktarda kullanılmasının da suç olduğu uyarısında bulundu.

GEREKMEDİKÇE VE FAZLA SIKMAK SUÇ

Daha sonra polisleri sıraya dizen Emniyet Amiri Erem, “Şimdi yüzünüze biber gazını sıkacağım. Böylece görevdeyken bu gazı kullandığınızda karşınızdaki insan neler yaşayacağını ve hissedeceğini bileceksiniz. Amacımız gereksiz bir şekilde biber gazının kullanılmasını önlemek” dedi. Ardından da polislerin yüzüne biber gazını sıktı. Gazın etkisiyle bazı polis memurları fenalaşarak olduğu yere çöktü. Suyla yüzlerini yıkayarak gazın etkisini azaltmaya çalışan polislerden bazıları ayağa kalkmakta ve yürümekte zorlanınca, meslektaşları yardım etti.

YÜZÜNE GAZ SIKTIĞINIZ VATANDAŞI SAKİNLEŞTİRİN

Yüzüne gaz sıktığı polisleri, sürekli olarak elleriyle yüzlerini ovalamamaları uyarında da bulunan Erem, “Limonun bir faydası olmaz. Tek çare yüzünüzü soğuk suyla yıkamaktır. Polis vatandaşın yüzüne biber gazını sıkınca iş bitmiyor. O vatandaşın sakinleşmesi için de telkinde bulunulmalı. Bunun yanında vatandaşın tedaviye de ihtiyaç varsa polis yardımcı olmalı” dedi.