Polis Blair’i ‘hack’ladı!

İngiltere Başbakanı Blair’in yapılan bağışlar karşılığında “Lord”, “Sir” gibi unvanlar dağıttığı iddiasını inceleyen polis, delilleri sakladığı gerekçesiyle Başbakan’ın bilgisayarına gizlice girip tüm belgelerini aldı.

İngiltere’de Başbakan Blair’in kariyerini tehdit eden en önemli soruşturma dün tam bir krize sahne oldu. 10 aydan bu yana İşçi Partisi’ne yapılan bağışlar karşılığında Blair’in bağışçı kişilere “Lord”, “Sir”, hatta “Şövalye” gibi ünvanlar dağıttığı iddialarını sorgulayan İngiliz Polisi Scotland Yard, ülke tarihine geçecek bir uygulamaya imza attı. Scotland Yard yetkilileri, önceki gün delilleri yok etmek suçundan Blair’in sağ kolu olan kadın yardımcısı Ruth Turner’ı gözaltına aldıktan sonra bu kez de Başbakanlık bilgisayarlarını hedef seçti.

Dedektifler önce Başbakanlık’tan soruşturmayla ilgili bütün e-posta mesajlarıyla, bilgisayarın arşiv ve hafızasındaki bilgileri istedi. Ancak bu talebe sadece birkaç sayfadan oluşan bir dosyayla yanıt gelince işi işi kendi yöntemleriyle çözme kararı aldı.

Polisin yetkisi var mı?
Başbakanlığın bir şeyleri örtbas etmeye çalıştığından kuşkulanan Scotland Yard Başkan Yardımcısı John Yates tarafından verilen emir doğrultusunda Blair’in ofisindeki bilgisayarların kurulumunu yapan firmayla iletişime geçildi. Oradaki bilgisayar uzmanlarının da yardımı alınarak sonunda Blair’in bilgisayarları “hack”lendi. Ve içindeki tüm özel dosyalar, yazışmalar, hangi sitelere girildiğine ilişkin kayıtlar ve elektronik postalar polis bilgisayarlarına kopyalandı.

Bu olayın dün ortaya çıkması İngiltere gündemine bomba gibi düştü. Tüm gazeteler olayı manşetlerine taşıdı ve polisin Başbakanlık bilgisayarlarına girme yetkisi olup olmadığı tartışılmaya başlandı. Polis ile Blair arasında da çok önemli bir kriz çıktı. Ancak Scotland Yard, “Başbakanlık hukukun üzerinde değildir” açıklamasını yaptı.