Polis chat gaspçılarını sanal alemde yakaladı

İstanbul'da son günlerde chat yoluyla tanıştığı kişilerce gaspa uğrayanların sayısı hızla artıyor.

Chat kanallarında gaspçılarla sohbete giren polis ekipleri, internet yoluyla 3 kişiyi gasp eden 3 şüpheliyi yakaladı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü, son iki ayda birçok gasp olayını aydınlattı. Son olarak 07 Kasım 2005 tarihi ile 20 Ocak 2006 tarihleri arasında gaspa uğrayan 3 kişinin failleri yakalandı. İnternette chat yoluyla gasp edecekleri kişilerle tanışan Soner Y. (25), Ramazan O. (32), Serkan Ö. (20) ve Yasin G. (25), iki ayda 3 vatandaşı gasp ettikleri gerekçesiyle gözaltın alındı. Zanlıların son kurbanları olan 3 kişi, emniyete gaspa uğradıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Vatandaşların verdiği bilgiler doğrultusunda harekete geçen Gasp Büro Amirliği ekipleri, zanlıların girdikleri chat kanalında Leon (aslan) takma ismiyle sohbet ettiğini öğrendi. Polis ekipleri, zanlılarla irtibata geçmek için chat kanalına girerek Leon takma isimli kişilerle sohbet etmeye başladı. Bir taraftan gaspçılarla sohbet eden polis ekipleri, diğer taraftan da bu kişilerin yerini tespit etti. Zanlılar bir anda karşısında polis ekiplerini görünce şaşkına döndü.

Yakalanan zanlılar, Asayiş Şube Müdürlüğü’nde yapılan sorgulamalarında her şeyi itiraf etti. Zanlılar ifadelerinde, chatte tanıştıkları kişilerle irtibata geçmek için birbirlerine cep telefonu numaralarını verip daha sonra buluştuklarını söyledi. Gasp edecekleri kişinin ilk önce evine gittiklerini belirten zanlılar, ilk önce evine girdikleri kişiyi silah ya da bıçak zoruyla etkisiz hale getirdiklerini, daha sonra da vatandaşın kıyafetlerini, cep telefonlarını, kredi kartlarını, elektronik cihazlarını ve zinet eşyalarını gasp ederek olay yerinden uzaklaştıklarını ifade etti.

Uzun uğraşlar sonunda yakalanan 4 kişiyi teşhis etmek üzere gaspa uğrayan 3 mağdur şahıs, Asayiş Şube Müdürlüğü’ne gelerek teşhiste bulundu. İfadeleri alınan zanlılar, Kartal Adliyesi’ne sevk edildi.