Polis çiğneme teşebbüsüne 24 yıl hapis

Mersin'deki gösterilerde otomobil ile polislerin arasına dalan sanıklar hakkında mahkeme kararını verdi.

Mersin’de, izinsiz gösteri sırasında çevik kuvvet ekibinin üzerine otomobil sürerek bir polis memurunun yaralanmasına neden olduğu iddia edilen sanık 24 yıl 9 ay 6 gün, olaya karıştığı öne sürülen 2 sanık da 9 yıl 9 ay 6’şar gün hapse mahkum oldu.

Adana 6. Ağır ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında, ”terör örgütü adına suç işlemek, propaganda yapmak, patlayıcı madde bulundurmak ve kullanmak, görevi yaptırmamak için direnmek, kasten öldürmeye teşebbüs” iddiasıyla suçlanan tutuklu sanıklar Fırat Yavuz (24), Mesut Erdem (24) ve Zübeyr Gündüz (23) hazır bulundu.

Polis memurlarının üzerine otomobil sürdüğü iddiasıyla hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve diğer suçlamalardan da 30 yıla kadar hapis istenen sanık Fırat Yavuz, terör örgütü adına suç işlemediğini öne sürdü.

TAŞLARDAN KAÇARKEN, POLİSE ÇARPTIM

Gösterilerin yapıldığı gün arkadaşlarıyla piknik yapamaya gittiklerini iddia eden sanık Yavuz, ifadesini şöyle sürdürdü: ”Piknik yaptığımız yerde Zübeyr Gündüz ve Aslan Eren alkol aldık. Daha sonra Zübeyr Gündüz otomobille kendisini eve bırakmamı istedi. Onu eve bırakmak için giderken yolda bir grup göstericiyle karşılaştık. Bu sırada çocuklar arabaya taş atmaya başladı. Taş atılan yerden uzaklaşmak için otomobille bir sokağa girdim. Bu sırada polislerle karşılaştım. Panik içerisinde onların aralarından geçtim. Daha sonra ben ve Mesut Erdem teslim olduk.”

Sanıklar Zübeyr Gündüz ve Mesut Erdem de suçlamayı kabul etmediler. Olayın sanık Fırat Yavuz’un anlattığı gibi geliştiğini belirten sanıklar, beraatlarını istediler. Mahkeme heyeti, yapılan duruşma sonunda, sanıklardan Fırat Yavuz’un, polis memurunu öldürmeye teşebbüs ettiği için önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti. Eylemin teşebbüs aşamasında kalması ve duruşmadaki iyi hali nedeniyle bu suçtan cezasını 15 yıla indirildi. Sanık Yavuz, ayrıca, ”görevli memura mukavemet” suçundan 1 yıl 10 ay 6 gün, ”örgüt propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 8 ay, ”örgüt üyesi olmak” suçundan da 6 yıl 3 ay olmak üzere toplam 24 yıl 9 ay 6 gün hapis cezasına çarptırıldı. Diğer sanıklar Gündüz ve Erdem ise 9 yıl 9 ay 6’şar gün hapse mahkum edildi. Bu arada yakalanamayan diğer sanıklar Aslan Eren ve Nevzat Uzunyol’un dava dosyaları ise ayrıldı. Sanıklar hakkında, terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın yakalanarak Türkiye’ye getirilişinin yıl dönümü nedeniyle Şevket Sümer Mahallesi ve Okan Merzeci Bulvarı’nda 15 Şubat 2008 tarihinde çoğunluğu çocuk bir grubun izinsiz gösteri yapması, polis memurlarına molotofkokteyli ve taşlı saldırıda bulunulması, görevli çevik kuvvet ekibinin üzerine 33 D 5085 plakalı otomobili sürerek polis memurlarından Veysel Altunsöz’ün yaralanmasına neden oldukları iddiasıyla dava açılmıştı.