Polis cinayeti iki ay sonra aydınlattı

İstanbul'da, alacak verecek meselesi yüzünden iki ay önce öldürülen Necat Çağıran'ın (27) ölümü uzun süren çalışmalar neticesinde aydınlığa kavuşturuldu.

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi önüne silahla yaralanmış olarak bırakılan Olcay Z.’nin (33) ifadesinin alınmasıyla başlayan olayın arkasından cinayet çıktı. Olayla ilgili soruşturma başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri yaralanma olayının arkasında, 12 Nisan 2006 tarihinde Necat Çağıran isimli vatandaşın öldürülme olayının olduğunu tespit etti. Polis ekipleri, görgü tanıkları ve Olcay Z.’nin ifadeleri doğrultusunda cinayetle ilgisi olduğu gerekçesiyle toplam 8 kişiyi gözaltına aldı. Zanlıların ifadesini tek tek alan emniyet güçleri, olayı çözmeyi başardı. Araştırmalar sonunda öldürülen Necat Çağıran ile Naci K. (42) arasında alacak verecek meselesi olduğu ortaya çıktı. Naci K., 60 bin Euro’luk alacağını tahsil edebilmek için önce Şükrü A.’dan (40), daha sonra Şükrü’nün kardeşi Yılmaz A.’dan (26) yardım istedi. Naci K. alacağı paradan Yılmaz A.’nın kendisine de pay vereceğin söylemesi üzerine Şükrü A. anlaşmayı kabul etti. Naci K., Necat Çağıran’ı Levent’e çağırarak alacak verecek meselesini konuşmak istediğini söylemesi üzerine Necat Çağıran buluşma yerine geldi. Naci K., Şükrü A.’yı arayarak kardeşi Yılmaz’ın kendi alacağı olduğu Nejat’la buluşacağını ve anlaşmazlık çıkmaması için kendisinin de Levent’teki buluşma yerine gelmesini söyledi.

Kardeşine zarar gelmemesi için buluşma yerine gelen Şükrü A., Necat Çağıran’la birlikte anlaşmanın yapılacağı Armutlu’ya gitti. Buluşma yerinde taraflar bir süre konuştuktan sonra Necat Çağıran’ın cep telefonuna ‘dikkatli ol’ yazılı mesaj gelmesi üzerine elini beline götürdü. Çağıran’nın silahını çekeceğini düşünen Yılmaz A., belindeki silahı çıkardıktan sonra 3 el ateş ederek Çağıran’ı vurdu. Yaralandığı halde yere düşmeyen Çağıran’ı durdurmak için Yılmaz A. elindeki silahla Çağıran’ın başına da bir el ateş etti. Silahtan seken mermi önce Yılmaz A.’nın eline ardında da Çağıran’ın başından geçip duvara çarptıktan sonra evde bulunan Olcay Z.’e isabet etti. Olay sonrası Olcay Z., bir araçla Şişli Etfal Hastanesi önüne bırakıldı. Cinayeti gerçekleştiren zanlılar, 2 gün sonra Armutlu’ya gelerek Necat Çağıran’ın cesedini kiraladıkları kango tipi arabayla Silivri Değirmen Köy’deki boş bir araziye gömdü.

Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Olcay Z. ve Armutlu’daki olayı gördüklerini söyleyen görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda çalışma başlattı. Olay sonrası Van’a kaçan ancak daha sonra Van’dan İstanbul’a geldiği tespit edilen Şükrü A., takip sonucu yakalandı. Alacağı olduğu iddiasıyla Yılmaz ve arkadaşlarını Necat Çağıran’a öldürttüğü gerekçesiyle aranan Naci K.’da bir cami avlusunda yakalanarak gözaltına alındı.

Polis, olayla ilgili olduğu gerekçesyle 5 kişiyi daha gözaltına aldı. Zanlıların Asayiş Şube Müdürlüğü’ndeki sorgularının ardından Sarıyer Adliyesi’ne sevk edildi.