Polis çocuğa kelepçe istedi

Emniyet raporunda, suçlu çocuklarla mücadele amacıyla ifade alma, kelepçe ve zincir takma yasağının kaldırılması istendi.

Suç artışını yetkisizliğe bağlayan polis, “Çocuklara kelepçe ve zincir yasağı kaldırılsın” dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı’nın hazırladığı raporda, suç artışı, polisin yetkilerinin kısıtlanmasına bağlandı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nde geçen hafta, Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu, Kabahatler Kanunu ve ilgili yönetmeliklerin uygulanmasındaki aksaklıklar ve eksikliklerin değerlendirilmesi semineri düzenlendi. Polis Akademisi’ndeki seminerde konuşan Asayiş Daire Başkan Yardımcısı Cengiz Zeybek, “Yeni yasal düzenlemeler doğrultusunda asayiş suçlarının istatistiksel analizi” ile “Çocuk suçluluğunun yeni yasal düzenlemeler doğrultusunda genel analizi” başlıklı 2 rapor sundu. Raporlarda yeni düzenlemelerin polisin geçmişteki bireysel yanlış ve hatalı uygulamalarının etkisiyle hazırlandığı, polisin yetkilerini kötüye kullanacağı önyargısı olduğu görüşü ifade edildi, ancak bunun polisi pasifize ettiği belirtildi. Raporda öneriler şöyle sıralandı:

* Arama, el koyma ve konutlara girme yetkisi genişletilsin, ek ifade alımı uygulamaya konulsun.

* Parmak izi ve DNA verilerinin kayda alınmasına yeniden izin verilsin.

* Zanlılara kelepçe hiçbir şarta bağlanmasın. Çocuklara kelepçe ve zincir takma yasağı kaldırılsın. nİletişimin tespit ve dinlenmesi ile teknik araçlarla izlemenin çerçevesi genişletilsin.

* Çocuk suçluluğuyla mücadele için ifade alma yasağı dahil tüm kısıtlamalar kaldırılsın.

* Ceza adalet sistemine yeni getirilen “uzlaşma” sistemi çocuk suçluluğuyla ile mücadeleyi olumsuz etkilemeyecek hale getirilsin.”