Polis emeklisini dağa kaldırdılar

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bir sigara firma bayisine gelen hırsızlar, işyerinde güvenlik görevlisi olarak çalışan emekli polisi etkisiz hale getirip ellerine kelepçe vurduktan sonra dağa kaldırdı.

Alınan bilgiye göre, Gebze Emniyet Müdürlüğü’ne yaklaşık olarak 250 metre uzaklıkta meydana gelen soygun olayı şöyle gelişti. Japon Tobacco sigara firmasının Gebze Temsilciliği’ni yapan Asya Pazarlama’ya dün akşam saatlerinde gelen bir kişi, firmanın güvenlik görevlisi emekli polis Ahmet Malkoç’a (57) “Köpeğiniz çok hoşuma gitti. Bunu almak istiyorum. Dişi mi erkek mi?” şeklinde sorular sorarak konuşmaya tuttu. Malkoç’a iyice yaklaşan soyguncu bir anda silahını çekerek ellerini kaldırarak teslim olmasını istedi.

Malkoç, ilk önce elini tabancasına attı. Daha sonra namluya mermi verilmediği için geç kaldığını anladı ve çaresiz bir şekilde ellerini kaldırdı. Bu esnada hazır bekleyen maskeli diğer iki soyguncu da kapı girişinde ektisiz hale getirilen Ahmet Malkoç’u dükkanın içerisine silah zoru ile yere yatırarak ellerini arkadan kelepçelediler. Emekli polisin üzerinde bulunan silaha da el koyan soyguncular, Malkoç’un gözlerini ve başını bezlerle sarıp, bantla yapıştırdıktan sonra araç içerine koyarak bilinmeyen bir yere götürdüler.

Soyguncular emekli polis Malkoç’u, yaklaşık yarım saat gittikten sonra kendisini iki büklüm olacak şekilde baraka gibi bir yere soktu.

Diğer soyguncular, demir makaslarla sigara firmasının deposunun kapılarını ve yönetim bürosunda bulunan çelik kasayı açmaya çalıştılar. Uzun uğraşlardan sonra başarılı olamayacağını anlayan soyguncular, bu sefer firmanın yaklaşık 500 kilogramlık çelik para kasasını kamyona yükleyip götürdüler. Para kasası götürüldükten sonra soyguncular emekli polis Ahmet Malkoç’u öldürmek istedi. Soyguncu gruptan bazılarının karşı çıkması üzerine Malkoç’un silahındaki mermiler alındıktan sonra elleri kelepçeli yüzü sarılı bir şekilde Gebze Taşocakları mevkiinde gece saat ikibuçuk sıralarında serbest bıraktılar.

Soyguncuların başka firmaların kapılarına ait çok sayıdaki anahtarı cebine koydukları Ahmet Malkoç, uzun süre sonra yüzünü açmayı başardı. Elleri kelepçeli olduğu için kimsenin kendini arabaya almadığını belirten Malkoç, “Bir süre yoldan geçen arabaları durdurmak istedim. Ellerim kelepçeli olduğu için hiçbir araba beni almadı. Yaklaşık olarak yarım saat yürüdükten sonra devriye gezen jandarma aracına el ettim. Durumu kendilerine anlattım ve beni karakola kadar götürmelerini istedim. Onlar beni polis merkezine götürdü. Durumu polislere anlatıp şikayetçi oldum” diye konuştu.

Üç kişinin yaklaşık 6 saat kendisini hırpaladıklarını ve hakaret ettiklerini söyleyen Malkoç, yaşadıklarını söyle özetledi: “Öncelikle benim üzerimi aradılar ve tüm eşyalarımı aldılar. Üzerimdeki polis kimliğimi görünce bana daha çok hakaret etmeye başladılar. Bir tanesi ‘Polisleri hiç sevmem. Beni Kartal’da yakalayıp dövdüler. Polislere uyuz oluyorum’ şeklinde çeşitli küfür ve hakaretler etti. Daha sonra da üzerinde bulunan 250 YTL’yi de aldılar.”

Olaydan sonra çok bitkin olduğu gözlenen Ahmet Malkoç’un şikayetleri üzerine harekete geçen emniyet güçleri Necdet Ocaklı’ya ait işyerinde yaptığı incelemede para kasasının götürüldüğü ve depo kapılarının zorlandığını tespit etti. Emniyet güçleri akıl almaz soygunla ilgili çalışma başlatırken işyeri sahibi Necdet Ocaklı, akşam vakti meydana gelen soyguna akıl erdiremediğini belirtti. Eşkiyaların şehrin göbeğine kadar indiğini belirten Ocaklı, 500 kilogram ağırlığındaki para kasasının içerisinde 10 bin YTL ile firmaya ait çek koçanı, senet, pasaport ve birçok önemli evrakların bulunduğunu belirtti.

Gebze Emniyet Müdürlüğü olayla ilgili soruşturma başlattı.