Polis intiharlarının sebebini araştırılıyor

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, son zamanlarda yaşanan polis intiharlarıyla ilgili emniyetin araştırma yaptığı söyledi.

İnşaallah yürütülen çalışmalarla bu gibi istenmeyen durumların önüne geçilecektir” dedi.
Asayiş Şube Müdürlüğü’nde Omurilik Felçlileri Derneği’nin polislere yönelik düzenlediği kursa katılan Celalettin Cerrah, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin ‘Polise psikolojik destek verilmiyor mu?’ şeklindeki sorusuna Cerrah, ”Kurumlarımız da psikologlarımız var, ama Türk toplumunun geneli psikoloğa gitmekten çekiniyor, maalesef bu durum polis memurları için de geçerli” diye konuştu. Basın mensuplarının çok sayıda polis memurunun kredi kartı mağduru olduğu şeklinde haberler yapıldığının hatırlatması üzerine ise Cerrah,”Hükümetimiz ve İçişleri Bakanlığımız çalışma yapıyor. Önümüzdeki günlerde mutlaka bir müjdeli haber bekliyoruz. Bir iyileştirme olacak.” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Omurilik Felçlileri Derneği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü işbirliğince polis memurlarına ”İlk Yardım” kursu verildi. Dernek yetkilileri tarafından uygulamalı olarak polislere yaralanmalarda yaralıya nasıl müdahale edilmesi gerektiği gösterildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Konferans Salonu’ndaki kursta konuşan Celalettin Cerrah, İstanbul’da her türlü olayın ardından yaralılara ilk ulaşanların polisler olduğunu söyledi.

Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkanı Ramazan Baş ise, çok sayıda insanın özellikle kazaların ardından sakat kaldığını belirterek, bunun büyük bir kısmının ise yanlış müdahaleden kaynaklandığını kaydetti.

Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Akbulut, ise, kursiyere katılan polis memurlarından bazılarını platforma çıkartarak uygulamalı İlkyardım yaptırdı. Bir polis memurunu yaralı olarak yere yatıran Akbulut, 5 kişiden oluşan polis ekibine, yaralıya nasıl kalp masajı, sunni tenafüs yapılacağını ve güvenli olarak nasıl taşınacağını gösterdi.

Kursun ardından İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah tarafından Omirilik Felçlileri Derneği yöneticilerine plaket verildi.