Polis kılıktan kılığa giriyor

Kılıktan kılığa giren polis suçlulara göz açtırmıyor.

Kılıktan kılığa giren timler, suçlulara göz açtırmıyor. Sivil huzur timleri, son bir haftada çoğu suçüstü olmak üzere 36 kişiyi gözaltına aldı. Zanlılardan 19’u tutuklandı. Huzur timinde görevli polisler, tamirci, simitçi, otobüs bileti satıcısı, ayakkabı boyacısı, hattâ alkol bağımlısı kılığına bile giriyor.
Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ve bir emniyet amiri, üç komiser, 110 sivil yaya ve 40 sivil motosikletli personelden oluşan ekipler, şehrin hemen her bölgesinde hizmet veriyor. Huzur timleri, başta kapkaç olmak üzere bütün hırsızlıklarda suçüstü yakalamayı hedefliyor. Böylece zanlıların tutuklanma ihtimali oldukça yükseliyor. 24 Haziran’da fiilen göreve başlayan timler, bir haftada 37 olaya suçüstü olarak müdahale ederek 36 kişiyi gözaltına aldı.

Bir haftada gerçekleştirilen başarılı operasyonlardan bazıları şöyle: 30 Haziran’da, Konak-Bornova çevreyolunda, otomobillerin camlarına taş atarak kapkaç yapıldığı bilgisine ulaşan timler, U.N. (23) adlı zanlıyı üç gün süren takip sonucu yakaladı. Timler, bu olay için otomobil tamircisi kılığına girdi. Zanlının 6 kapkaç ve bir gasp olayına karıştığı belirlendi. Zanlı, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 28 Haziran’da Montrö Meydanında bir gencin bıçak tehdidi ile parasının ve cep telefonunun alınması üzerine bu bölgeye pusu kuran huzur timleri, M.K. (21) adlı zanlıyı, günler süren takip ve pusu sonrasında başka bir kişiyi gasp etmeye çalışırken suçüstü yakaladı. Huzur timinde görevli polisler, bu operasyonda da ‘bilet satıcısı’ kılığına girdi.

30 Haziran’da Basmane semtinde uyuşturucu hap satıldığı ihbarını alan huzur timleri, İ.K. (46) adlı kişiyi bisikletiyle iki gence 22 adet ectacy uyuşturucu hap satarken suçüstü yakaladı. Timler burada ise ‘alkol bağımlısı’ kılığına girdi. Yine 30 Haziran’da Kemeraltı çarşısında bayanların çantasından kapkaç yapan D.E.’yi (37) takibe alan sivil timler, zanlıyı bir bayanın çantasından hırsızlık yapmak isterken suçüstü yakaladı. 26 Haziran’da ise, semt pazarlarında vatandaşları kapkaç yapan bir kişiyi takibe alan timler, G.K.’yı (19) suçüstü yakaladı. Yine aynı tarihte Karşıyaka’da bir bayanın çocuk arabasındaki çantasını kapıp kaçmak isteyen 2 çocuk ekipler tarafından suçüstü yakalandı.