Polis memuru Hakan Açıl babaevine geldi

Şırnak yakınlarında PKK'lı teröristlerce yaklaşık dört ay önce kaçırılan ve üç gün önce serbest bırakılan polis memuru Hakan Açıl, Eskişehir'deki babaevine geldi.

Geçtiğimiz cuma günü baba Muammer Açıl’la birlikte İnsan Hakları Derneği(İHD) ve İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği(Mazlum Der) üyelerinden oluşan heyet Hakan Açıl’ı teslim almıştı. İfadesi alındıktan sonra dün Şırnak Valisi Selahattin Aparı ile görüşen Hakan Açıl daha sonra memleketi Eskişehir’e gelmek üzere babasıyla birlikte yola çıkmıştı.

Hakan ve baba Muammer Açıl akşam saatlerinde evin önünde bekleyen basın mensuplarına görünmeden evlerine girdiler. Baba Muammer Açıl, yaklaşık dört aydır oğlundan ayrı kalan anne Aysel Açıl’ın oğluna uzun uzun sarılarak ağladığını söyledi. Hakan Açıl’ın artık basınla görüşmek istemediğini ifade eden baba Açıl, “Ailece çok mutluyuz. Oğlumun sağlığı son derece iyi ama üzerinde olayın etkisi var. 20 gün izin yapacak ve ardından başka bir yerde görevine tekrar dönecek.” diye konuştu. Baba Açıl, oğlunun iki adet, kendisi ve eşinin de birer olmak üzere toplam dört adet kurban adadıklarını kaydetti.

Şırnak’ta görev yapan polis memuru Hakan Açıl, 9 Ekim 2005 günü yol kesen bir grup PKK’lı terörist tarafından kaçırılmış geçtiğimiz cuma günü de serbest bırakılmıştı.