Polis noktası önüne 19 molotof kokteyli bırakıldı

İzmir'de dün yaşanan olaylı Nevruz kutlamalarının ardından bir kişi gözaltına alındı.

Polis, Birinci Kordon’daki kutlamaya katılan herkesin üzerini aradı. Bu arada polis kontrol noktasının önüne bırakılan şüpheli çanta dikkat çekti. İncelemede, çantada 19 adet molotof kokteyli bulundu. Çantayı bırakan kişi veya kişilerin tespit edilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, dünkü olaylarla ilgili olarak bir kişiyi gözaltına aldı. Zanlı, çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde yarınki Nevruz kutlamaları için izinler kaldırıldı. Dünkü gösterilerde polise taşla saldırılması ve bazı işyerlerinin camlarının kırılmasını değerlendiren DTP Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Sakık, “Bu gerginlikleri onaylamak mümkün değil. Zaman zaman gerginliği tırmandırmak isteyenler var. Bu Mersin’de de denendi. Burada da başarılı olamayacak.” dedi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise Nevruz kutlamalarında olayları tırmandıran kişilerin kendileri tarafından tanınan ve bilinen şahıslar olduğunu söyledi.

Yetkililer, “Bazıları özellikle olay çıkarmak için bu tür etkinlikleri kullanmak istiyor. Siyasi partilerin ve diğer kuruluşların temsilcilerinin bu kişileri engellemesi ve aralarına almaması gerekiyor.” şeklinde konuştu.