Polis o katili nasıl buldu?

Taksim'de yılbaşı gecesi vurulan gencin katilini polis hiçbir görgü şahidi olmadan nasıl buldu?

Taksim’de yılbaşı kutlamalarında binlerce kişinin içinde vurulan Adem Doğan’ın katilini polis buldu. Peki hiçbir görgü şahidi olmamasına rağmen polis bunu nasıl yaptı?
Yılbaşı gecesi eğlenmek için kız arkadaşı Rana Aydın ile Taksim’e çıkan hırsızlık ve adam yaralamaktan sabıkalı Yakup Tayfur, bir süre otomobilinde oturup bira içti. Saatler 24.00’ı gösterdiğinde torpido gözündeki tabacasını yanına alıp Rana Aydın ile otomobilden indi. Saat 00.15 sıralarında havaifişekler atılırken Baretta marka silahı ile havaya ateş açtı. İşte o sırada, biraz ilerisinde yeni yılın gelişini kutlayan Adem Doğan, başından vuruldu.

ÖLMESİN DİYE DUA

Adem Doğan’ın kanlar içinde yere düştüğünü görünce panik içinde Taksim’den uzaklaşan Yakup Tayfur, kız arkadaşını Yenibosna’ya bıraktıktan sonra Kağıthane’deki evine döndü. Yakup Tayfur, polise verdiği ifadesinde şunları söyledi:

“Sabah kahveye gittiğimde televizyondan vurduğum kişinin Adem Doğan olduğunu öğrendim. Yemek yiyemedim. Günde bir kase çorba içtim. Adem Doğan ölmesin diye çok dua ettim. Allah’a yalvardım.”

DİNLENEN TELEFON

Taksim’deki mobese ve güvenlik kameralarına yakalanmayan, silahından çıkan merminin kovanı ve çekirdeği bulunamayan, kısacası geride tek bir iz bırakmayan Yakup Tayfur, yakalanmasıyla sonuçlanacak süreci, bir arkadaşını cep telefonuyla arayıp “Abi Taksim’de birisini vurdum, Şimdi ne yapacağım? Bana akıl ver” diye yardım isteyerek başlattı.

Telefondaki üçüncü kulak, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Kurban Bayramı’nın ilk gününde görev yapan polisine aitti. Yakup Tayfur’un aradığı kişi, İstanbul’daki uyuşturucu savaşlarında adı birçok öldürme ve yaralama olaylarına karışan Hasan Derya Soy’un yakın adamıydı. Bu kişinin telefonu da uzun süredir polis tarafından mahkeme kararı ile dinleniyordu. Telefon görüşmesinin ardından Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin izlemeye başladığı Yakup Tayfur’un olay gecesi kullandığı silahın yerini başka bir telefon görüşmesini izleyerek belirledi. Önceki gece Yakup Tayfur, kız arkadaşı Rana Aydın ve silahı saklayan Ramazan Taşdelen gözaltına alındı. Yakup Tayfur suçunu itiraf etti. Rana Aydın ile Ramazan Taşdelen de, Yakup Tayfur’un ifadelerini doğruladı. 3 zanlı Beyoğlu Adliyesi’ne gönderildi.

TUTUKLANDI

Yakup Tayfur, Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği ifadesinde, sevgilisi Rana Aydın’ı korumak için arkadaşı Ramazan Beydemir’den aldığı tabancanın yılbaşı gecesi Taksim’de yere düşerek patladığını söyledi. Nöbetçi mahkemeye gönderilen zanlılardan Ramazan Beydemir ile Rana Aydın serbest bırakıldı. Ancak Şişli’de işlenen başka bir suçtan aranan Rana Aydın yeniden gözaltına alındı. Yakup Tayfur, mahkeme tarafından tutuklandı.

Onu bana versinler ruhunu gasp edeyim

KATİL zanlılarının yakalanması üzerine Adem Doğan’ın fayans ustası babası Ahmet Doğan, “Yakalanacağını biliyordum. Çünkü benim çocuğumun hiçbir günahı yoktu. Bana söz verdiler, yakaladılar” dedi. Ahmet Doğan oğlu Adem’e 20 sene emek verdiğini belirterek, “Sağolsun devletimiz, emniyetimiz katili buldu. Şimdiki isteğim en ağır şekilde cezalandırılması” diye konuştu. İstanbul’un göbeğinde böyle bir cinayetin olmaması gerektiğini vurgulayan Ahmet Doğan, “Burası dağ başı değil. Bu katil manyaksa Bakırköy’e yatırsınlar. Adalet öldürmezse bana teslim etsinler. Ben ruhunu gasp edeyim” dedi.