Polis ‘sarhoş gözlüğü’ ile alkolün etkisini anlattı

Çanakkale'de polis ekipleri, sarhoşluğun insanlar üzerine etkisini anlatmak için "sarhoş gözlüğü" kullandı.

Çanakkale’de polis ekipleri, sarhoşluğun insanlar üzerine etkisini anlatmak için “sarhoş gözlüğü” kullandı. Gözlüğü takanların yaptığı anormal hareketler tebessüme sebep oldu.

İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, alkolün verdiği etkiyi anlatmak için “drunkbusters” olarak da adlandırılan bir çeşit gözlük kullandı. İskele Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte, takıldığında alkollüymüş hissi uyandıran gözlük vatandaşlara denetildi. 150 ve 350 promil alkollü hissi veren iki çeşit gözlüğü takanlar, polislerin verdiği basit komutları yerine getirmeye çalıştı. Yere çizilen düz bir çizgi üzerinde yürümeye, karşıdan atılan bir topu tutmaya, tek ayak üzerinde durmaya ve polis arabasının kapısını açmaya çalıştı. Basit komutlar karşısında gözlüğü takan vatandaşların verdiği tepkiler, seyredenleri güldürdü.

Etkinlik hakkında bilgi veren Çanakkale Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Yasin Pala, bu gözlüklerle sarhoş sürücülerin yaptığı davranışları anlatmaya çalıştıklarını söyledi. Pala, “Kazaların yüzde 97’si insan kaynaklı. Bu yüzde 97’nin içinde alkolün sebep olduklarına dikkat çekmek için yaptık. Alkollü olunduğunda araç kullanılmaması gerektiğini anlatmayı amaçlıyoruz. Biraz önce arkadaşımız, arabanın anahtar deliğini bulamadı. Diğer eliyle ya da bir yardımcıyla bulmak istedi, yani melekeler kayboluyor. Bunun bir de hızlı araç kullanırken, şehiriçinde insanların, araçların yoğun olduğu zamanki halini düşünürsek, ne kadar büyük bir zararla karşılaşabileceğimizi görüyoruz.” şeklinde konuştu. CİHAN