Polis şehit eden zanlı adliyeye sevk edildi

İzmir'de, önceki gün polisle girdiği silahlı çatışmada bir polis memurunu şehit eden Cenk İ., emniyetteki işlemlerinin ardından İzmir Adliyesi'ne sevk edildi.

Cenk İ.’nin polise verdiği ifadede, iki adet M-16 uzun namlulu tüfek ile 4 adet el bombasını Mardin’den aldığını söylediği ileri sürüldü. Açıklamalarına göre, Cenk İ., ve aynı evde kalan arkadaşı Bekir S. (Bekir Sarıtaş), köpek besleme yüzünden ev sahipleriyle tartıştı. Kısa bir süre sonra konuşmak için ev sahibi Mahmut Yurt’un Kestelli Caddesindeki işyerine giden Cenk İ. ve Bekir S. ile ev sahipleri arasında tartışma çıktı. Bunun üzerine Cenk İ. ve Bekir S. silahlarını çekerek ev sahibi Mahmut Yurt ile oğulları Adıgüzel Yurt ve Hasan Yurt’u vurarak öldürdü.

İki zanlı bu olayın ardından bir süre Gürçeşme’de saklandı. Daha sonra Bergama ilçesinde ev kiraladı. Bir ara Bekir S.’yi Çanakkale’ye bırakan Cenk İ., İstanbul, Tekirdağ, Şanlıurfa ve Mardin’e giderek bir süre bu illerde gizlendi. Cenk İ., iki adet M-16 uzun namlulu tüfek ile 4 adet el bombası ve iki adet çelik yeleği Mardin’den aldı. Polisle silahlı çatışmaya girdiği gün Bergama’dan İzmir’e bir alacağını tahsil etmek için gelmişti. Cenk İ.’nin, ifadesinde, polisi vurduğu için üzüntü duyduğunu söylediği ileri sürüldü.

Emniyet yetkilileri, Cenk İ. ile arkadaşı Bekir S.’nin paraları bittiği için büyük bir soygun yapmayı planladıklarını iddia etti. Yetkililer, bu kadar çok silahla bir gasp veya sıradan bir hırsızlık olayına gidilmeyeceğini, iki zanlının bir banka şubesini soymayı planlamış olabileceklerini ileri sürdü.

Her iki zanlının üstünden çıkan 4 tabancanın balistik incelemesi tamamlandı. Bu silahlardan üçünün, Kestelli Caddesi’nde baba ile iki oğlunun öldürülmesinde kullanıldığı tespit edildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Bu arada Cenk İ.’nin babasının emekli başkomiser değil, emekli bir polis memuru olduğu açıklandı.