Polis Subaşı Camii’nde kuş uçurtmadı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Danışmanı Cünet Zapsu'nun eşi Beyza Zapsu'nun da aralarında bulunduğu kadınların başları açık olarak erkeklerle aynı safta namaz kıldığı Çamlıca Subaşı Camii'ne...

Kadınların erkeklerle aynı safta başları açık olarak namaz kılmaları Türkiye’de büyük tartışmalara neden olurken, Çamlıca’daki Subaşı Cami polis ve medyanın akınına uğradı. Cuma namazının başlamasına 1 saat kala cami ve çevresini amlukaya alan çok sayıda polis ekibi çevrede kuş uçurtmadı. Radikal grupların olay çıkarma olasılığını göz önünde bulunduran Üskar Emniyet Müdürülüğü, yaklaşık 150 polis ile Subaşı Cami’nin çevresini amlukaya aldı.

Namazın başlamasına 5 dakika kala grup halinde camiye gelen 15 kişi, çevik kuvvet ekiplerini harekete geçirdi. Grubun slogan atmasına izin vermek istemeyen polis, caminin giriş kapısını çift taraflı kapattı. Bu sırada camiye girmeyerek dışarıda bekleyen bazı kişilerin kimlik kontrolleri yapılarak durumları merkeze bildirildi.

Namazın bitmesiyle tekrar bir araya gelen grup, basın mensuplarına açıklama yapmak istedi. Fatih’ten geldikleri öğrenilen grubun etrafını çeviren polis ekipleri ile şahıslar arasında kısa süre arbede yaşandı.

MÜFTÜLÜK GÖREVLİ GÖNDERDİ

İstanbul Müftü Yardımcısı İsmail İpek ise namaz öncesi Subaşı Cami’ine geldi. Cami girişi basın mensuplarının sorularını cevaplandıran İpek, namazın nasıl kılınması gerektiğini anlatmak için görevlendirildiğini söyledi. Müftü Yardımcısı İpek, “Burası bir cami ve namazın nasıl kılınması gerektiği de bellidir. Ben bugün bunları hatırlatmak için buradayım. Eğer tartışmalara neden olan grup gelirse kendilerini uyaracağız ve nasıl namaz kılmaları gerektiğini anlatacağız. Bizim görevimiz doğru olanı anlatmaktır. Zor kullanamayız. Biz görevimizi yapıyoruz. Eğer caminin ve cemaatin huzurunu bozan olursa devletin görevlileri gerekeni yapar” dedi.

MÜFTÜLÜK EŞARP GÖNDERDİ

Bu arada, Üsküdar Müftülüğü de başı açık olarak namaz kılmak için camiye gelecek bayanları bilgilendirmeleri için 2 kişilik kadın din görevlisi gönderdi. Namazın başlamasından önce camiye gelerek hazır bekleyen görevliler yanlarında başı açık kadınlara vermek üzere 20 adet eşarp getirdi. Kadınlara ayrılan yerde uzun süre bekleyen bayan din görevlileri, başı açık kimse gelmeyince namaz kılıp camiden ayrıldı.
Öte yandan, namaz kılmak için camiye giren cemaatin görüntüsünü almak isteyen basın mensupları ile cemaatten bazıları arasında tartışma yaşandı. Gazetecilerin camiye girmek istemelerine sinirlenen bir kişi ile basın mensupları arasında arbede yaşanırken, araya giren polis ekipleri kavganın büyümesini önledi.