Polisin eğitimine çok önem veriyoruz’

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, ülkenin huzur ve güvenini sağlayacak olan polisin daha iyi eğitilmesine her zamankiden daha çok önem verdiklerini ve bu konuda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadıklarını ifade etti.

Bakan Aksu, Ankara Polis Koleji 56. dönem mezuniyet törenine katıldı. Aksu, törende yaptığı konuşmada, polisin, disiplinli, çalışkan, halkla ilişkilere önem veren, sorun çözücü, çağın gelişmelerini takip eden ve uyum gösteren, insan haklarına saygılı ve yardımsever kişilik yapısına sahip olmasına özen gösterdiklerini ifade etti.

Polislerin genel eğitim seviyesini yükseltilirken, diğer yandan da Avrupa Birliği sürecinde gerçekleştirilen reformlara uyumu ve insan hakları bağlamında sürekli olarak eğitimden geçirdiklerine işaret eden Aksu, emniyet mensuplarının son yıllarda göstermiş oldukları başarıların, polis kolejine olan ilgiyi artırdığını ifade etti. Aksu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı orta öğretim kurumları sınavına girenlerden 300 binden fazla gencin polis kolejinin tercih etmelerinin bunun en önemli kanıtı olduğunu vurguladı. Aksu, talebin kalıcılığının iyi ve kaliteli eğitimle gerçekleştirileceğini vurguladı.

Aksu, kolej mezunlarının ailelerinin, öğretmenlerinin, milletin ve devletin beklentilerini emeklerini ve hayallerini boşa çıkarmamalarını istedi.

Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, “Polis akademisinin öğrenci kaynağını teşkil eden polis koleji, öğrencilerini, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, Türk milli eğitiminin temel ilkeleri doğrultusunuda, milli, manevi, insani ve kültürel değerleri benimsemiş, vatanını, milletini canından çok seven, insan haklarına saygılı, hür ve bilimsel düşünceye sahip olarak yetiştirmektedir” dedi. Mezun olan öğrencilere seslenen Aydıner, meslek ve sosyal yaşamlarında en gerçek yolun bilim olduğunu, bilimsel verilere ulaştırıcı en kısa yolun ise teknoloji olduğunu ifade etti. Aydıner, polislik mesleğinin fedakarlık olduğuna işaret ederek, konuşmasına şöyle devam etti: ” İnsan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine dayalı, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetini sonsuza dek yaşatacak ola çalışmalarınız, sizlerin onuru, gururu ve mutluluğu olacaktır.

Yeri geldiğinde şehadeti göze alarak görev yapmak üzere yetiştirilmiş siz evlatlarımızın eğitimle çelikleşmiş sağlam karakterleri bunun teminatıdır. Bu haslet ve niteliklerinizle sizlet milletimizin övüncüsünüz”diye konuştu.

Törende ayrıca, Okul Müdürü Ahmet Kaya ve dönem birincisi Levent Karataş’ta konuştu. Dönem birinci Levent Karataş, yaş kütüğüne plaketi çaktı.

Okulda ilk on dereceye giren öğrencilere İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu tarafından diplomaları ve çeşitli hediyeler verildi. Dereceye giren öğrencilere Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner ve Hacı Ömer Sabancı Vakfı yöneticiler tarafından ödül verildi.

Okul öğrencilerinin geçit töreninin ardından ise öğrenciler ise şapkalarını havaya fırlattı.