Polisin kullandığı biber gazı öğrencileri etkiledi

Sarıyer'de mahalle sakinleriyle polis arasında yaşanan yıkım gerginliği sırasında çevik kuvvet polisinin kullandığı biber gazı, ilkokuldaki öğrencileri de etkiledi.

Derbent Çamlıtepe Mahallesi’nde kaçak olarak inşa edilen bir derneğin yıkımı sırasında çıkan olaylar nedeniyle polis biber gazı kullanarak protestocuları yatıştırmaya çalıştı. Polisin kullandığı biber gazı, çevredeki vatandaşları olduğu kadar okula giden öğrencileri de etkiledi.

Hacı Osman Mahallesi Fahrettin Aslan İlköğretim Okulu’nda öğrenim gören 16 öğrenci, sabah okula gelişleri sırasında rüzgarın etkisiyle okul çevresine kadar yayılan gazdan etkilendi.

Boğaz yanması ve mide bulantısı şikayetleri üzerine öğrenciler, okul öğretmenleri tarafından ambulanslarla İstinye Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Okul idarecileri olayların yaşandığı yerin kendilerine uzak bir mesafede olmasına rağmen, gazın rüzgar etkisiyle kendilerine doğru geldiğini söyledi. Bir öğrenci ise bahçede okula girmek için bekledikleri sırada gazın kendilerini etkilediğini bazı arkadaşlarının ise daha çok etkilendiği için hastaneye götürüldüğünü belirtti.

Hastaneye ambulansla ayakta götürülen öğrenciler muayenenin ardından önemli bir sağlık sorunları olmadığı için evlerine gönderildi.

Bazı öğrencilerin hastaneye götürüldüğünü duyan veliler de çocuklarından haber alabilmek için okula koştu.