Polisle çatışan gasp ve hırsızlık çetesi çökertildi

İstanbul'un çeşitli semtlerinde hırsızlık ve gasp olaylarına karıştığı tespit edilen 15 kişilik çete yapılan operasyonla çökertildi.

Polis, gasp ve hırsızlık çetesinin liderliğini yaptığı iddia edilen Kurban A.(26)’yı Avcılar’daki evine düzenlediği baskınla yakaladı.
Çete üyelerinin; 15 Mart 2006 tarihinde Gaziosmanşa’da bir büfeyi soymaya girişimi, bu olaydan yaklaşık 1 saat sonra Bahçelievler Yenibosna’da başka bir işyerini soyma girişiminde bulundukları açıklandı. Hırsızlığın gerçekleştiği sırada devriye gezen polis ekiplerinin durumu fark etmesi üzerine polis ekipleriyle silahlı çatışmaya giren çete üyelerinden Tarık K. ölü ele geçirilirken 2 kişi kaçmayı başardı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri olay üzerine çalışma başlattı. Çete lideri Kurban A.’nın Avcılar Denizköşkler Mahallesi’nde bir evde kaldığı bilgisine ulaşan polis sabaha karşı saat 4.00 sıralarında operasyon düzenledi. Emniyet güçleri 19 Nisan 2006 tarihinde Acılar, Küçükçekmece ve Kağıthane’de tespit edilen 18 ayrı adrese eşzamanlı başlattığı operasyon’da çete lideri Kurban A. yakalanmamak için yan apartmanın çatısına saklandı. Polis teslim olmak istemeyen Kurban A. burada Tuncay Ç., Serdar K., Semra K. ve Nazmiye K. isimli vatandaşları rehin aldı. Polis ekiplerinin yaptığı operasyonla Kurban A. etkisiz hale getirilerek gözaltına alındı.

Gasp ve hırsızlık çetesinin çaldıkları malları Küçükçekme’deki bir depoda biriktirdiği bilgisine ulaşan polis ekipleri depo önünde pusuya yattı. Depo önüne gelen bir çete üyesi polis ekiplerince gözaltına alındı. Şahsın yanındaki Javo isimli pitbull köpeği de Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Devam eden operasyonlarda toplam çetenin diğer üyeleri de gözaltına alınırken, şahısların üzerlerinde, ev ve gösterdikleri adreslerde yapılan aramalarda 4 tabanca, 60 şişe sahte içki, 74 teneke 25 kg.’lık baklava şurubu ele geçirildi.

Emniyet yetkilileri, çok sayıda oto hırsızlığı ve işyeri gaspının failleri olan şahısların gıda depolarını da soyduklarını açıkladı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan zanlılar adliyeye sevk edildi.