Polisle pazarlık yapınca yakayı ele verdiler

Türkiye'nin çeşitli illerinde özellikle Marmara Bölgesi'nde kimlik bilgileri ve tapu senedi kayıtlarına ulaştıkları vatandaşların arsalarını, sahte evrak düzenleyerek satan 2 şüpheli, Bolu'da polisle pazarlığa oturunca yakayı ele verdi.

Türkiye’nin çeşitli illerinde özellikle Marmara Bölgesi’nde kimlik bilgileri ve tapu senedi kayıtlarına ulaştıkları vatandaşların arsalarını, sahte evrak düzenleyerek satan 2 şüpheli, Bolu’da polisle pazarlığa oturunca yakayı ele verdi.

    Emniyet yetkililerinden alınan bilgilere göre olay şu şekilde gelişti. Gebze’de emlakçılık yapan Murat Semerci’nin telefonu çaldı. Telefonun öbür ucunda ki şahıs Gebze’de dayısına ait arazi bulunduğunu ve paraya sıkıştıkları için arsalarını satmak istediklerini belirtti. Arsa ile ilgili bilgilerin faks yolu ile gönderildiği emlakçı başka bir arkadaşı ile birlikte arsanın bulunduğu yere gidip değer biçti. Piyasa değeri 600 bin TL olan arsayı almak isteyen Murat Semerci, ofise döndüğü zaman vakit kaybetmeden kendisini arayan dolandırıcılarla irtibata geçti.

    Yapılan pazarlıkta piyasa değeri 600 bin TL olan arsaya ‘Çok acil para lazım yarı fiyatına satıyoruz’ şeklinde teklif verilince Semerci durumdan şüphelenerek arsanın gerçek sahibine ulaşmaya çalıştı. Daha önce de benzer yöntemle dolandırılan emlakçı arsanın gerçek sahibi olan Hüseyin Ötün ile irtibata geçerek yeğninin arsasını satmak için kendisi ile pazarlığa oturduğunu belirtti. Hüseyin Ötün’ün arsası ile ilgili satış yapmadığını söylemesi üzerine gerçek ortaya çıktı. Arsa sahibi Ötün’ün avukat olan oğlu ile yapılan görüşmelerde dolandırıcıların yakalanması için dolandırıcılarla pazarlığa devam edildi. Bu sırada olan bitenden haberleri olmayan şüpheli Orhan Ş.( 62) ve Asuman A.(42) Bolu’nun Gerede ilçesinde oturduklarını Bolu’da buluşabileceklerini kaydetti.

    Emlakçı kılığına giren Bolu Emniyet Müdürlüğü YAN-DOL Büro Amirliği’ne bağlı polis memuru zanlılarla arsa satışı için pazarlığa başladı. Suçüstü yakalanan iki zanlı gözaltına alındı. Emniyetteki sorgularının ardından şüpheliler adliyeye sevk edildi. 2 zanlının aynı yöntemleri kullanarak bu güne kadar özellikle Marmara Bölgesi’nde bir trilyonluk vurgun yaptığı belirlendi. Emniyet yetkilileri zanlılara kimlik bilgilerini ve tapu örneklerini temin eden suç ortaklarının yakalanması için soruşturma başlattı.