‘Polislerin görev yeri değiştirildi mi?’

CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek, Diyarbakırlı İşadamı Mehmet Ali Altındağ'ın, Van Adliyesi'ne girerken silahına el koyan 3 polis memurunun görev yerlerinin değiştirildiğine ilişkin haberlerin doğru olup olmadığını sordu.

Berhan Şimşek, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Şemdinli Komisyonu’na verdiği ifade ile gündeme gelen Mehmet Ali Altındağ’ın, ifade vermek için gittiği Van Adliyesi’nde görevli polislerin ruhsat tarihi geçmiş tabancasına el koymaları üzerine, Abdülkadir Aksu’yu arayarak bu polisleri şikayet ettiği yönündeki haberlerin doğru olup olmadığını sordu.

Berhan Şimşek, önergesinde şu sorularına yer verdi: ”Sizden kendisi, şirketleri ve yakınlarıyla ilgili başka kişisel talepleri olmuş mudur? Sizi araması üzerine, Van Valisi veya Emniyet Müdürü ile konuya ilişkin görüşme yaptığınız iddiaları doğru mudur? Bu kişinin, TBMM Şemdinli Olaylarını Araştırma Komisyonu’nda komutanlarımıza yönelik ağır suçlamalarla dolu ifadesi söz konusu iken, sahibi olduğu Söz TV’ye Kürtçe yayın izninin verilmiş olmasını, Türkiye’nin bütünlüğü, güvenliği ve iç barışı açısından doğru buluyor musunuz?

Mehmet Ali Altındağ’ın Van Adliyesi’ne girerken silahına el koyan 3 polis memuru kimlerdir ve görev yerlerinin değiştirildiği iddiası doğru mudur? Bu polislerimiz şu anda nerede görev yapmaktadır? Hukukun üstünlüğü ilkesine yemin etmiş bir İçişleri Bakanı olarak, kanun önünde herkesin eşit olduğunun anayasal güvence altına alındığı ülkemizde, hemşehrilerinizin sizi araması üzerine, polisler üzerinde baskı kurmanız, onların görev yerini değiştirmeniz, sizin hukuksuzluğa, ayrımcılığa göz yumduğunuz, emrinizde çalışan polislerin de göz yummasını istediğinizin bir göstergesi değil midir?”