Poliste cenaze mesaisi

İstanbul Valisi Muammer Güler, Hrant Dink’in cenaze töreni için poliste izinlerin kaldırıldığını ve cenaze töreni için çevre illerden ilave güvenlik talebinde bulunulduğunu bildirdi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in cenaze töreni için poliste izinlerin kaldırıldığını ve cenaze töreni için çevre illerden ilave güvenlik talebinde bulunulduğunu bildirdi.

Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi’ndeki yerleşkesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Hrant Dink’in cenaze merasimiyle ilgili değerlendirme yaptıklarını belirtti.

Tören nedeniyle alınacak tedbirlerin görüşüldüğünü anlatan Güler, ’’İstanbullular’ın yarın trafikte aksamalar nedeniyle dikkatli olmaları, özellikle toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri ve özel araçlarla bu güzergahları kullanırken bu saatler içerisinde hassas olmalarını istiyoruz’’ dedi.

Agos Gazetesi önündeki ve kilisedeki tören ile kortejin geçeceği yollarda geçiş sırasında trafikte kapatmalar olacağını ifade eden Güler, güvenlik önlemlerine ilişkin bir soru üzerine de gereken her türlü önlemin alınacağını bildirdi.

Güler, ’’Çevre illerden ilave takviye talebinde bulunuldu ve yeteri kadar güvenlik gücü hazırlandı. Ama İstanbullular’ın bu güzergahları kullanırken hassas olmalarını istirham ediyorum. Daha ziyade toplu taşıma araçlarını tercih etsinler’’ diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Romano Prodi’nin de yarın İstanbul’da bulunacaklarını hatırlatan Güler, güzergahların çakışmaması için düzenleme yapıldığını ifade etti.

Vali Muammer Güler, cenaze kortejinin Agos Gazetesi önünden Divan kavşağına kadar yürüyeceğini, ardından cenazenin kiliseye doğru hareket edeceğini, kortejin ise Yenikapı’ya kadar yürüyüşünü sürdüreceğini belirtti.

İstanbul’daki emniyet görevlilerinin büyük bir mesai yoğunluğu ile görevlerine devam ettiklerini vurgulayan Güler, ’’Hrant Dink’in cenaze töreni nedeniyle poliste izinler kaldırıldı’’ dedi.