Polisten basın mensuplarına meydan dayağı

Kadıköy'de, yalnız yaşayan Birsen Erol Çakır'ın evinde çıkan yangını görüntülemek için olay yerine giden basın mensupları polislerin saldırısına uğradı. Polisler tarafından tekme tokat dövülülen gazeteciler çeşitli yerlerinden yaralandı.

Kısa sürede olay yerine giden itfaiye ekipleri, çelik kapıyı açamayınca 3. kattaki dairenin camlarını kırarak içeri girdi. Evin bir odasında biriktirilen çöplerin yandığını gören ekipler, yangını kısa sürede söndürdükten sonra evde arama yaptı. Ekipler, tek başına yaşadığı öğrenilen Birsen Erol Çakır’ın çöplerin içinde yerde hareketsiz yatarken buldu. Daireye giren sağlık ekipleri, Çakır’ın öldüğünü belirleyince cesedi bir torbaya koyarak hazır bekletilen ambulansa taşıdı.

Bu sırada, yangının çıktığı evden görüntü almak isteyen gazeteciler, kapıda bekleyen polisler tarafından tekme tokat dövüldü. Saldırı sırasında Doğan Haber Ajansı Kameramanı Ünsal Çakin ile Muhabiri İsmail Erben, Cihan Haber Ajansı Muhabiri Nuri Soylu ve İhlas Haber Ajansı Kameramanı Metin Başer, çeşitli yerlerinden yaralandı. Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü Ekipler Amirliği’nde görevli oldukları öğrenilen polislerin saldırısı sırasında gazetecilerin makineleri de zarar gördü.

Öte yandan, yaşlı kadının komşuları Birsen Erol Çakır’ın her şeyi biriktirdiğini, çöpleri dışarı çıkarmadığını bu nedenle evin içerisinin çöp yığınına döndüğünü söyledi. Komşular daha önce mahkemeye evin tahliyesi için başvurduklarını, mahkeme kararı ile evin elektrik ve suyunun kesildiğini belirterek, Çakır’ın ihtiyaçlarını telefon aracılığıyla marketten aldırdığını ifade etti.