Polisten çocuklara ‘Küstüm’ açılımı

Antalya Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, "Çocuklara `Siz küçüksünüz, bizim için önemlisiniz' diyoruz" dedi.

TÜRKİYE’de ilk kez çocuklara özel internet sitesi açan Antalya Emniyet Müdürlüğü, aralarında Latif Doğan’ın `Küstüm’ türküsünün çocuklara uyarlanmış halinin de yer aldığı şarkılar, masallar, oyunlar, öğretici video kliplere yer verdi.

Antalya Emniyet Müdürlüğü, internet sitesi `www.antalya.pol.tr’ bünyesinde oluşturduğu `Çocuk’ adlı özel bölümü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda faaliyete geçirdi. `Güvenli Okul, Kaliteli Eğitim, Güçlü Nesil’ parolası altında internet sitesi açan polis, içerisinde çocukların hoş zaman geçirmesi için birçok alanın bulunduğu siteye müzik, oyun, masal ve hikaye bölümleri koydu. Çocukların suç ve suçlulara karşı alması gereken önlemleri de kısa öğretici kliplerle anlatan polis, sitenin tanıtımını Vali Saim Çotur İlköğretim Okulu’nda yaptı. İlköğretim öğrencileri, çocukların seslendirdiği müzikler arasında en çok `Küstüm’ türküsünü beğendi. Sözleri bir çocuk tarafından `Senin yüzünden herkese, şu okuluma derslerime, kitabıma, defterime küstüm/Artık seninle oynamam, aynı sırada oturmam, teneffüslerde konuşmam küstüm/Yatağıma kopya versen küstüm, kadehlerde teşekkür olsan küstüm, okulun tek kızı da olsun küstüm oy’ diye değiştirilerek seslendirilen türkü, ilk günden çocukların favorisi oldu.

`ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZİN GÜVENCESİ’

Sitenin oluşturulmasında Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden bilimsel destek alındığını belirten Antalya Emniyet Müdürü Dr. Ali Yılmaz şunları söyledi:

“Çocuklara `Siz küçüksünüz, bizim için önemlisiniz’ diyoruz. Onlara kliplerle, müziklerle mesajlar veriyoruz. Çocuklar geleceğimizin güvencesi. Onları suça ve suçlulara karşı korumak asli görevimiz. İnternet sitemizde çocuklar için oluşturduğumuz bölüm, çocukların bilinçlendirilmesine yöneliktir. Suçun işlenmesine sebebiyet verecek olayları ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Onları daha dikkatli olmaya yöneltiyoruz.”

SİTEDEKİ İLGİNÇ BÖLÜMLER

www.cocuk.antalya.pol.tr adresinden de ulaşılabilen sitenin giriş sayfasında bahçede top oynayan, salıncakta sallalan ve tahterevalliye binen çocukların grafikleri yer alıyor. Ana sayfada müzikler, oyunlar, masallar, fotoğraflar, videolar ve karikatürlerin yanında küçük robot polis grafiği olan `Polirobot’, çocuklara asayiş ve trafik konularında tavsiyelerde bulunuyor. `Trafik Bilgileri’ köşesinde çocukların yolun karşısına nasıl geçmesi gerektiği gibi temel trafik kuralları anlatılırken, polislerin rütbe ve anlamları da şekillerle ifade ediliyor. Sitede çocukların aynı anda bağlanıp yarışabilecekleri `Resim Yarışması’ ve `Puzzle Yapma’ bölümleri de mevcut. `Anne ve Babalara Tavsiyelerimiz’ bölümünde ise aile fertlerinin çocuklarla iletişimde dikkat etmesi gereken noktalar belirtiliyor.

ÇOCUĞA YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün `Güvenli Okullar’ adlı projesi kapsamında internet sitesinin dışında diğer çalışmaları da devam ediyor. Proje kapsamında 135 okulda 189 memur `okul polisi’ olarak görev yapıyor. Kent merkezinde 122 psikolojik danışman öğretmene `istismar’ konulu eğitim verildi. 170 öğretmen `Okullarda Şiddet ve Toplum Destekli Polislik’ konulu seminerlere katıldı. Okula gitmediği tespit edilen 4 öğrenci okula kaydettirildi. İl merkezinde 166 internet kafe denetlendi, 85 işyeri hakkında yasal işlem yapıldı. 2009- 2010 yılı eğitim ve öğretim döneminde 2179 servis aracı denetlenerek 4567 cezai işlem uygulandı.