Polis’ten Hayal’e ‘Fatih’ dersi

İstanbul polisi, milliyetçi duygularla gazeteci Hrant Dink suikastını planladığını söyleyen azmettirici Yasin Hayal'e Fatih Sultan Mehmet'in 'özgürlük fermanı'nı okumuş.

Edinilen bilgilere göre Hayal’in ilk sorgusunda pişmanlık duymadığını belirtmesi üzerine polis, Fatih Sultan Mehmet’in Bosna’yı fethettiğinde Hıristiyan halka verdiği ‘özgürlük fermanı’nı okudu. Bosna’yı fetheden Fatih Sultan Mehmet’in bölge halkına dinî serbestiyet getirdiği anlatıldı. Hıristiyan unsurlara hoşgörü gösterilmesi, can ve mal güvenliklerine dokunulmaması istenen ferman okunduğunda, Yasin Hayal’in “Böyle bir fermandan haberim yoktu. Biz Fatih’in torunlarıyız.” dediği öne sürüldü. Hrant Dink’in öldürülmesinden sonra yapılan soruşturmada katil zanlısı Ogün Samast’ı azmettiren Yasin Hayal, her aşamada pişmanlık duymadığını ve Türk düşmanı bir kişiyi öldürttüğünü söylemişti. Dün İstanbul Adliyesi’ne getirilen Yasin Hayal, girişte yazar Orhan Pamuk’u tehdit etti. Hayal’in, içeri girerken, “Orhan Pamuk akıllı ol, akıllı!” diye bağırdı. Hayal, adliye binasından çıkarılırken, kendisini görüntüleyen basın mensuplarına dönerek, “Çok huzurluyum, vatan sağolsun.” dedi.

“Fatih’in özgürlük fermanı”

“Ben ki Sultan Mehmet Han’ım; üst ve alt tabakada bulunan bütün halk tarafından şu şekilde bilinsin ki, bu fermanı taşıyan Bosna rahiplerine lütufta bulunup şu hususları buyurdum: Söz konusu rahiplere ve kiliselerine hiç kimse tarafından engel olunmayıp rahatsızlık verilmeyecektir… Kendilerine, canlarına, mallarına, kiliselerine ve dışardan memleketimize getirecekleri kimselere yeri ve göğü yaratan Allah hakkı için, Peygamberimiz Muhammed Mustafa hakkı için, yedi Mushaf hakkı için, yüz yirmi dört bin peygamber hakkı için ve kuşandığım kılıç için en ağır yemin ile yemin ederim ki, yukarda belirtilen hususlara söz konusu rahipler benim hizmetime ve benim emrime itaatkâr oldukları sürece hiç kimse tarafından muhalefet edilmeyecektir.”