Polisvatandaşı uyardı!

Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte, alışverişlerin hızlanmasını fırsat bilen kalpazanlar artınca, Antalya Emniyet Müdürlüğü vatandaşları mağdur olmamaları için uyardı.

Yapılan uyarıda, günümüzde modern matbaacılık tekniklerindeki gelişmelerin hakiki para modellerinden faydalanılarak sahte para üretimini kolay hale getirdiği ve bu sayede kalpazanların dünyanın her yerinde olduğu gibi, Türkiye’de de her türlü sahte parayı basacak seviyeye geldiği belirtildi.

Bu makinelerle hakiki banknotlardan ayırt edilebilmesi son derece zor, sahte para basıldığı ifade edilen uyarıda, bütün dünyada ve Türkiye’de tedavülde bulunan paralarda çeşitli güvenlik unsurları bulunduğu, bu güvenlik unsurlarına dikkat edildiği zaman gerçek para ve sahte paranın çok kolaylıkla ayırt edilebildiği belirtildi. Yaklaşmakta olan Kurban Bayramı nedeni ile Antalya’nın değişik noktalarda kurulan hayvan pazarlarında kurbanlık hayvan satan vatandaşlardan, kalpazanların temin ettikleri bu sahte paraları kurbanlık almak suretiyle piyasaya sürebileceklerini belirten Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yetkilileri, bu konuda vatandaşların daha duyarlı olması gerektiğini belirtti.

Yaklaşan Kurban Bayramının huzurlu ve güvenli bir şekilde geçmesi için Antalya’nın belirli noktalarında gerekli güvenlik önlemlerini aldıklarını belirten Antalya Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan, vatandaşların şüphelendikleri durumda 155 Polis İmdat, 312 27 37, 311 71 11 nolu telefondan polise çok rahatlıkla ulaşabileceklerini söyledi.

Yetkililer, sahte para ile karşılaşıldığında neler yapılması gerektiğini şu şekilde sıraladı: “Öncelikle paraların güvenlik özelliklerinden birini kontrol etmekle yetinmeyiniz, gerçekliğini tespit etmek için, her zaman birden fazla güvenlik unsurunu kontrol ediniz. Banknotun güvenliğinden kuşku duyduğumuz takdirde, lütfen gerçekliğinden emin olduğunuz bir diğer banknot ile karşılaştırınız. Sahte Parayı, aldığınız kişiye kesinlikle iade etmeyiniz. Şahsın eşkâline ilişkin bilgileri, mümkünse kimlik bilgilerini ve hatta varsa otosunun plakasını ile diğer özelliklerini tespit ediniz. Sahte Parayı görevlilere teslim ediniz. Yapacağınız ihbarın, aranan bir kişi veya şebekenin veya büyük bir olayın faillerinin ortaya çıkartılmasına yardımcı olabileceğini unutmayınız.”