‘Politikamızda değişiklik yapmadık’

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, KKTC'deki Lokmacı Üst Geçidinin kaldırılmasıyla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı ile aralarında bir sorunun bulunmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Dışişleri Bakanlığında bir araya gelen Talat, iki saat süren görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Talat, Türkiye’de olması vesilesiyle bir değerlendirme çalışması yapma fırsatını bulduğunu belirtti ve bunun çok yararlı olduğu görüşünü dile getirdi.

Türkiye’nin AB sürecinde yepyeni bir döneme girdiğini, Aralık zirvesiyle bu sürecin farklı bir konuma geldiğini ifade eden Talat, bunun Kıbrıs bağlantısının “hep var olduğunu” kaydetti. Talat şöyle devam etti:

“Bizler her ne kadar iki süreci birbirinden tamamen farklı olarak görmüş olsak bile, karşılıklı bağımlılık ilişkisi çerçevesinde Kıbrıs sorunu ile Türkiye’nin tüm ilişkileri ilişkili hale geldi. O bakımdan zaman zaman ve mümkün olan en yüksek sıklıkla bir araya gelmek ve bu değerlendirmeleri hayata geçirmek gerekiyor. Onlardan birini gerçekleştirmiş olduk.”

POLİTİKAMIZDA HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK YAPMIŞ DEĞİLİZ

“Kıbrıs Türk tarafı olarak politikamızda herhangi bir değişiklik yapmış değiliz” diyen Talat, Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümünün BM zemininde gerçekleşmesi politikasını sürdürdüklerini kaydetti.

Talat, AB’nin Kıbrıs Rum tarafını sorunun çözümüne teşvik etmesi dışında doğrudan doğruya Kıbrıs sorununun çözümünde bir rol oynayamayacağı politikalarının da devam ettiğini ifade etti.

Bundan sonraki dönemde de Kıbrıs Türk tarafının ve Türkiye’nin Kıbrıs sorununun BM çerçevesinde bütünlüklü çözümünü desteklemeye ve kendi üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini belirten Talat, yaptığı görüşmelerin de bu çerçevede olduğunu ve “çok yararlı” geçtiğini yineledi.

Görüşmelerinde, Lokmacı’daki üst geçidin kaldırılmasının ele alınıp alınmadığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile aralarında bu konuda bir sorunun bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Talat, “Hayır bu konuyu görüşmedik. Bu konu değildi, gündem maddemiz” dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a nezaket ziyaretinde bulunarak, genel bir görüşme yaptığını belirten Talat, esas siyasi değerlendirmenin Dışişleri Bakanlığında yapıldığını kaydetti. Talat, “Böyle bir sorun yok aramızda” diye konuştu.

Talat’ı bakanlık kapısında karşılayan Gül, görüşmenin ardından KKTC Cumhurbaşkanı Talat’ı yine kapıya kadar uğurladı.