Polonya’dan işbirliği çağrısı

Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği I.

Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği I. Müsteşar, Ticaret ve Yatırımı Geliştirme Bölümü Yetkilisi Michal Mierzwa, Kayseri Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Müsteşar Mierzwa, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek adına Polonya sanayisi ve ticareti hakkında bir sunum yaparak işbirliği yapma çağrısında bulundu.
Heyeti kabul eden Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Nureddin Okandan, Polonya ile Kayseri sanayisinin benzeşen yönlerinin çok olduğunu belirterek, “Kayseri için önemli bir sektör olan mobilya sektörünün Polonya içinde önemli bir sektör olduğunu düşünüyoruz. Hem bu sektörde hem de diğer sektörlerde işbirliği yapılabileceğini düşünüyoruz. Müsteşar doğru bir tercih yapmıştır. Kayseri Türkiye’nin önemli sanayi şehirlerinden bir tanesidir.” dedi.
Türkiye’nin Polonya’ya yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ihracatı, 2,6 milyar dolarlıkta ithalatı olduğunu açıklayan Meclis Başkanı Okandan, önümüzdeki günlerde dış ticaret açığı vermeden iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolara ulaşması temennisinde bulundu.
Okandan, Kayseri’den Polonya’ya 17 firmanın 31 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, oda olarak dış ticaret hacminin artması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini de sözlerine ekledi.
Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği I. Müsteşar Michal Mierzwa ise, sıcak ilgiye teşekkür ederek, Kayseri’nin güçlü bir sanayi potansiyeline sahip olduğunu ve bu şehir ile işbirliği yapmak arzusunda olduklarını söyledi.
Bu ziyareti gelecekteki uzun süreli işbirliğinin ilk adımı olarak değerlendiren Mierzwa, Polonya ile iş yapmak isteyen firmalara her konuda yardımcı olacaklarını belirterek, Polonya hakkında bir sunum yapıp sözlerini tamamladı.