Polonya Pazarı’nda yıkım başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait yeşil alana kurulduğu gerekçesiyle yıkım kararı alınan Polonya Pazarı'ndaki işyerlerinin yıkımına başlandı.

Herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı yıkım çalışmaları sırasında işyerlerini boşaltmayan esnafın malzemeleri zabıta ekiplerince pazar dışına taşındı.
Polonya Pazarı’nın kurulduğu alanı önce Eminönü Belediyesi’ne devreden ve daha sonra geri alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeşil alan üzerine kurulduğu belirtilen bölgede yıkım kararı aldı. Eminönü Mercan Mahallesi’nde yaklaşık 18 yıldır faaliyet gösteren Polonya Pazarı içerisinde elektronik eşya ağırlıklı olmak üzere yaklaşık 600 dükkanın bulunduğu belirtildi.

Yüzlerce zabıta memurundan oluşan yıkım ekibi, Çevik Kuvvet eşliğinde sabah saatlerinde Polonya Pazarı’nın bulunduğu sokağa geldi. Belediye ekipleri ve yıkım ekibinin yanısıra dükkanlarda kaçak eşya bulunup bulunmadığının tespiti için Mali Şube Müdürlüğü’ne bağlı polisler de pazarda hazır bulundu.

Yıkım ekibine karşı direnmeyen yaklaşık 30 kişilik esnaf grubu güvenlik güçlerinin uyarılarıyla olay yerinden uzaklaştırıldı. Daha sonra dükkanların kepenklerini demir makaslarla kesen zabıta ekipleri işyerlerinde bulunan malları çuvallara doldurdu. Eşyaların kaybolmaması için her çuvalın üzerine işyerlerinin numaraları yazıldı. Kamyonlara yüklenen çuvallar Büyükşehir Belediyesi’nin Edirnekapı’daki depolarına götürüldü. Yıkım esnasında zabıta ekiplerinin rahat çalışabilmesi için pazara çıkan bütün sokaklar polis tarafından yaya trafiğine kapatıldı. Polis ve zabıtanın yanı sıra Mali Şube ekiplerinin de katıldığı yıkım çalışmaları sırasında güvenliği sağlamak amacıyla Polonya Pazarı karşısında bulunan katlı otoparkta Özel Harekat Timi konuşlandırıldı.

Kendilerine verilen 24 saatlik sürenin kısalığından şikayet eden esnaflar adına açıklama yapan Siverek Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Genç, “Biz burada işgalci değiliz. Yıllardır Eminönü Belediyesi’ne kira ödüyoruz. Bu kadar kısa bir sürede mallarımızı taşımamız mümkün değil. Derdimizi anlatmak istediğimiz Kadir Topbaş bizimle konuşmadı. Umarım basın yoluyla da olsa çağrılarımıza cevap verir. Zaten yeterince işsizlik var, binlerce kişi daha işsiz kalacak. Bize uygun bir yer gösterilseydi bu yıkımı kendi ellerimizle yapardık. Haklarımızı kanuni yollardan sonuna kadar arayacağız.” dedi.

Zabıta görevlilerinin işyerlerini boşaltması uzun zaman alırken, bu sırada bir zabıta memuru elinden hafif şekilde yaralandı. İşyerlerinin boşaltılmasının ardından sokağa giren iş makinaları öncelikle Alt Polonya Pazarı diye bilinen yerde yıkıma başladı. İş makinası yardımıyla çatısı ve bölmeleri alüminyumdan yapılmış olan dükkanlar kısa sürede yıkıldı.

Bu arada yıkıma tepki gösteren ve mağdur olduğunu iddia eden esnaf, başkanla görüşmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gitti. Esnafın başkanla görüşememesi veya bir sonuç alamamaları halinde aileleriyle birlikte eylem yapacakları öğrenildi.

Akşam saatlerinde tamamlanması beklenen yıkım çalışmaları devam ediyor.