Pilotları kaçıranlar Türkiye’ye mektup yazdı

Lübnan'da pilotlarımızı kaçıranlar, Türk makamlarına bir mektup yazdı.

Lübnan’da iki Türk pilotu kaçıran teröristler Lübnan’dan yayın yapan An-Nahar gazetesine bir mektup göndererek,  bu işi bir sona vardırmak istediklerini söylediler. 
 
GARANTİ İSTİYORLAR
 
Teröristler mektupta, “Pilotların sağlığı ve can güvenlikleri konusunda kimse endişe etmesin. Biz artık bu işi olumlu şekilde sonuçlandırmak istiyoruz. Tek isteğimiz Suriye-Azaz’da kaçırılan akrabalarımızın serbest bırakılması ve kaçırılma olayıyla ilgili tutuklanan 3 akrabamız ile haklarında tutuklama kararı çıkarılan 10 yakınımızın serbest bırakılması konusunda Lübnan Adalet Bakanlığı’nın bize güvence vermesidir. Bunlar sağlandığı takdirde Türk pilotları hemen serbest bırakacağımızı taahhüt ederiz” ifadelerini kullandı.
 
İSTİHBARATIN BİLGİSİ VAR
 
Türk istihbaratının sözkonusu mektuptan haberdar olduğu da belirtiliyor. Suriye’de Şii hacıların kaçırılmasıyla Türkiye’nin hiçbir ilgisi olmadığını belirten aynı kaynaklar, “Türkiye ayrım gözetmeden her türlü insanı girişimi yapıyor. Ancak Suriye’deki kaçırılma olayının sorumlusu Türkiye gibi gösterilmesini kabul edemeyiz. Pilotlarımızın sağ salim ailelerine kavuşmasını umut ediyoruz” demekle yetindiler. Türk istihbarat birimleri, “Bu mektup, pilotları kaçıranlar vazgeçme noktasına doğru geliyorlar” şeklinde değerlendirilse de, net bir şey söylemek için henüz erken olduğunu belirttiler.