Popstarların yaldızı İMÇ’de dökülüyor

Popstar, Türkstar, Türkiye’nin Yıldızları, Anadolu Ateşi, Akademi Türkiye ve Popstar Alaturka gibi yarışmalar, müzik sektörüne kalıcı olmasa da yeni isimler kazandırmış gibi gözüküyor.

Daha 5-10 yıl öncesine kadar ‘star’ olmanın yolu Unkapanı’ndaki plakçılar çarşısından geçerken şimdi tüm gözler ekrana kilitlenmiş durumda. Ne olmuştu da bir anda yıldızlar çıkaran bu çarşı gündemimizden çıkıvermişti. Yoksa hâlâ oralarda birileri var da, bizim mi haberimiz yok? Evet, çarşı son yıllarda o eski canlılığını yitirmiş gözükse de yine eski görevini ifa etmeye çalışıyor; ama değişen bir şey var; o da yapımcıların eskisi kadar şarkıcı bulmakta zorlanmadığı. Şimdilerde bu çarşının en gözde müdavimleri şöhreti ekrandaki yarışmalarda yakalayan ‘star’lar oldu. Yarışma birincileri soğuk koridorlarda titreyerek sıranın kendilerine gelmesini beklemiyorlar şimdilerde; ama mutlaka yolları bir şekilde düşüyor İMǒye…

‘Anadolu Ateşi’ yarışmasının ilk beşine şöhret olma yolunda refakat eden Mert Müzik’in sahibi Halit Mert’in Unkapanı’nın değişen kaderi ilgili tespiti oldukça ilginç: “Unkapanı’nı bir trafik şubesi gibi düşünebilirsiniz. Burada tescillenmeyen şarkıcı ya da türkücü adayı, piyasaya giremez.” Yine Unkapanı esnafından Seyhan Müzik Genel Kordinatörü Seyfi Yerlikaya’ya göre, ‘Unkapanı müzik endüstrisinin kalbi. İMǒsiz bir müzik sektörü olamaz’. Yolu çarşıya düşen ‘star’lar da yapımcılarından farklı düşünmüyor aslında. ‘Anadolu Ateşi’ yarışmasından çarşıya gelen Zeynep Başkan, yarışmadan Unkapanı’na geçtiği için kendini şanslı görüyor. Başkan “Unkapanı müzik sektörü için vazgeçilmez bir yer. Her ne kadar şimdilerde zor durumda olsa da.” diyor. Seyhan Müzik’ten iki albüm çıkaran Barış Akarsu da İMǒye ‘Akademi Türkiye’ yarışmasından geldi. Akarsu daha şimdiden ‘Düşmeden Bulutlara Koşmam Gerek’ ve ‘Islak Islak’ adlı iki albüme imza attı…

Yıllar önce beyazcamda tanıştığımız ilk Popstar yarışması, içinde cevheri olan, müziği yaşayan ve kendini bu alanlarda ispat etmek isteyen gençler için umut kapısı olmuştu. Uzun kuyruklar görürdük haber bültenlerinde. Kavgalar, doldurulan formlar, elenen yarışmacılar ve yıkılan hayaller… Aradan yıllar geçti, değişen sadece yüzler ve yarışma isimleri oldu. İlk Popstar’la başlayan serüven Türkstar, Türkiye’nin Yıldızları, Anadolu Ateşi, Akademi Türkiye ve en son Popstar Alaturka ile devam etti yoluna. Yine seçmeler yapılıyor ve kendini göstermek isteyen binlerce genç, seçmelerin yapıldığı otel önlerinde uzun kuyruklar oluşturuyor, hatta izdihamlar oluyor… “Peki gençler bu yarışmalardan umduğunu buluyor mu?” Ve en önemlisi yıllardır müzik sektörüne ev sahipliği yapan meşhur Unkapanı (İMÇ) bu durumdan nasıl etkileniyor?

Unkapanı deyince, akla müzik âleminin büyülü dünyası gelirdi önceleri. Yer yurt bilmeden, Anadolu’dan kopan gençlerin, ‘belki de meşhur olurum’ sevdalılarının uğrak yeri olmuştu yıllarca. Uzun kuyruklar oluşurdu koridorlarında… Sesini duyurmak isteyen sırtında sazı, heybesiyle gelen gençler doldururdu boş koridorları. Hepsinde bir heves, hepsinde ayrı bir umut… İbrahim Tatlıses’ten ‘Küçük Emrah’a, Mahsun Kırmızıgül’den Özcan Deniz’e, günümüzün pek çok ünlü ismi kim bilir kaç kez arşınlamış o merdivenleri? Şimdi belki koridorlar boş, ama yarışmalarda gördüğümüz pek çok isim Unkapanı’nda devam ediyor şöhret yolculuğuna. Yani şöhret de, popstar da olsanız mutlaka yolunuz Unkapanı’ndan geçiyor.

Albüm yapmak isteyenler Unkapanı’nı tercih ediyor

Popstar, Türkstar, Türkiye’nin Yıldızları, Anadolu Ateşi, Akademi Türkiye, Popstar Alaturka gibi ses yarışmalarında dereceye girenler, albüm yapmak için Unkapanı Plakçılar Çarşısı’ndaki yapımcıları tercih ediyor genelde. İMǒden albüm çıkaranların isimleri ise saymakla bitmiyor. ‘Akademi Türkiye’ (atv) birincisi Barış Akarsu’nun Seyhan Müzik’ten ‘Düşmeden Bulutlara Koşmam Gerek’ ve ‘Islak Islak’ adlı iki albümü çıktı. İMÇ bloklarında en fazla ‘Anadolu Ateşi’ yarışmacılarına rastlamak mümkün. Yarışmacıların tamamına ‘Bu Toprağın Sesi’ adlı toplu bir albüm çıkaran Mert Müzik; Nilüfer Sarıtaş, Zeynep Başkan, Devrim Kaya, İlke Türkdoğan ve Telli Kılıç gibi ilk beşe girenlere de tek tek albüm yaptı. Şirket ayrıca, ilk üçte yer alan Nilüfer Sarıtaş, Zeynep Başkan ve Devrim Kaya’ya ‘Bu Toprağın Sesi 2’ adlı toplu bir albümü de piyasaya sürdü. ‘Anadolu Ateşi’ yarışmacılarına albüm yaptıran tek şirket tabii ki Mert Müzik değil. RD Müzik de yarışmada beşinci olan Telli Kılıç’a albüm yaparak şöhret yolculuğunda destek verdi. Akademi Türkiye’de ikinci olan Tolga Futacı ise yolu İMǒye düşen bir başka isim. Futacı’nın ‘Usul Usul’ albümü İrem Müzik etiketiyle piyasaya çıktı. Bu albüm furyasından sadece star yarışmacıları nasiplenmedi. Bir dönemin çok konuşulan isimlerden ve ‘Biz Evleniyoruz’ yarışmacısı Caner’e ise Ağdaş Müzik bir şiir albümü yapmıştı. Yine ‘Gelinim Olur musun’ ile adını duyuran Sinem Umaş’ın albümü Ozan Video’dan çıkmıştı piyasaya. İlk Popstar yarışmasının birincisi Popstar Abidin Özşahin de DMC’den çıkan “Aşktan Yana” ile girmişti Unkapanı’na. Aynı yarışmanın ikincisi Firdevs (Aşkta Sadakat İsterim) ile üçüncü olan Bayhan ve Selçuk da albüm çıkarmıştı. DMC bazı isimlerle çalışmaya devam ederken bazıları ise şirketle yollarını ayırdı.

Akademi Türkiye yarışmacısı ‘Barış Akarsu’ya iki albüm yapan Seyhan Müzik Genel Kordinatörü Seyfi Yerlikaya, Unkapanı’nı müzik endüstrisinin kalbi olarak görüyor. İMǒsiz bir müzik sektörünün olamayacağına dikkat çeken Yerlikaya, “Albümün çıkış yeri burasıdır. Ürün Unkapanı’na mutlaka bir şekilde girer. Gerek dağıtımı gerekse yapımı. Barış Akarsu konusuna gelince, sesine, duruşuna, vizyonuna ve müziğine inandığım için albüm yaptım.” diyor. İMǒnin geleceğini karanlık görenler de yok değil elbette. Uras Müzik’in sahibi Adnan Uras plastik taşıyıcıların (kaset) etkisini yitirdiğini ve dijital ortama geçildiği için çarşıyı gelecekte zor günlerin beklediğini söylüyor. Popstar Bayhan’ı müzik dünyasına kazandıran isim olarak bilinen Kanbay Müzik’in sahibi Uslu Kanbay da Unkapanı’nın müziğin beyni olduğunu ‘Hepsinin gelip geçeceği yer burası olacak.’ diyerek ifade ediyor.

‘Anadolu Ateşi’nin ilk beş yarışmacısına albüm yapan Mert Müzik’in sahibi Halit Mert de diğer yapımcılar gibi çarşının sektörün kalbi olduğu görüşünde. Müzik yapmak isteyenin bu fabrikadan mutlaka geçeceğini de hatırlatan Mert ilginç bir de tespitte bulunuyor: “Her albüm yapan insan mutlaka buraya uğramak zorunda. Burasını bir trafik şubesi gibi düşünebilirsiniz. Burada tescillenmeyen bir şarkıcı ya da türkücü adayı piyasaya giremez.”

Yarışmadan Unkapanı’na geldiğim için şanslıyım

Mert Müzik’ten albüm çıkaran Zeynep Başkan, satışlardan oldukça memnun. Kendisine buralara gelmesi konusunda yardımcı olanlara teşekkür ediyor. Yarışmadan gelip Unkapanı’na girmenin kendisi için büyük bir avantaj olduğunu da söyleyen Başkan da herkes gibi korsandan dertli. “Unkapanı’na girmekle iş bitmiyor.” diyen türkücü, gençlere sesleniyor: “Kaliteli bir yarışmadan çıkıp çarşıya geldiğimi düşünüyorum. Bir de en önemlisi gerçek bir türkü yarışmasıydı ve halkın kültürünü yansıttı. Unkapanı tabii ki sektör için vazgeçilmez bir yer. Her ne kadar şimdilerde zor durumda olsa da. Çünkü bütün plakçılar ve albüm yapanlar orada. Bir de sektörde herkes işini layıkıyla yapmıyor. Gençler bu işin kolay olduğunu zannediyor; ama öyle değil. Büyük sorumluluk istiyor. Sadece televizyonda görünmekle başarılı olunmuyor. Doğru zamanda doğru adımlar atmak gerek. Özellikle bu zamanda doğru insanlarla çalışmak çok önemli…

İMÇ umut kapısı; ama bazı şeyler de geçmişte kaldı

Barış Akarsu (rockçı): İMÇ sonuçta müziğin merkezi. Birçok insanın özellikle de gençlerin umut kapısı. Bir dönem eline sazını alıp çarşının yollarını aşındıranlar vardı. Bugün biraz işler değişti. Yapım şirketlerinin sayısı arttı. Ama Unkapanı’nın belli bir birikimi var. Bir de İMǒde şu an fantazi ve arabesk müzikler revaçta. Ancak gençlerin şunu iyi bilmesi gerekir. Ne İMÇ ne de başka bir yapım şirketi önemli değil; önemli olan insanın kendini yetiştirmesi. Zaten şirketler kimseye durup dururken albüm yapmaz. Gençler kendi çabalarıyla bir şeyler yapmak zorunda. Bir şekilde önlerine gelecek fırsatları değirlendirecekler. Eskidenmiş sazını alıp çarşıya gelip meşhur olmak. İnşaatlarda türkü söyleyip de meşhur olma muhabbeti geride kaldı artık. Her şey çok zor.