Porsuk Avrupa’nın en kirli nehri olma yolunda

Eskişehir'de şehir merkezinden geçen Porsuk Nehri'nin kenarı çöpten geçilmiyor.

Yetkililer, bir zamanlar Avrupa’nın en kirli nehri olan Porsuk’un tekrar eski günlerine döneceğinden endişe ediyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık iki yıldır sürdürdüğü ve halen devam eden Porsuk Islah Projesi kapsamında Porsuk’un şehir merkezindeki bölümünde su yatağının temizliği ve çevre düzenlemesi yapıldı. Cafelerin yer aldığı Adalar mevkii tamamen düzenlenerek modern bir görünüme kavuşturuldu.

Ancak yoğunluğun yaşandığı bu bölge kısa sürede tekrar eski haline dönmeye başladı. Çoğunluğu üniversite öğrencileri olmak üzere gençlerin akınına uğrayan bu bölgede nehir kenarı çöpten geçilmiyor. Poşet ve kağıt atıkları, kuruyemiş kabukları ve içki şişeleri kirliliğe neden oluyor. Çevre sakinleri ise çevrenin kirletilmesinden şikayetçi. Üniversite okuyan bir gencin bu şekilde çevresini kirletmesine anlam veremediklerini dile getiren vatandaşlar, “Nehrin kenarında neredeyse oturacak yer bulunmuyor. Zaten manzarayı görünce de kimsenin oturası gelmiyor. Burayı hepimiz kullanıyoruz ve bir kez de kullanmayacağız. Biraz daha duyarlı davranılsa bu çirkin tablo oluşmayacaktır.” diye konuştu.

Belediye yetkilileri ise temizlik görevlilerinin her an her yerde bulunamayacağını belirterek, “Bir zamanlar Avrupa’nın en kirli nehri seçilen Porsuk’ta milyarlarca lira harcanarak vatandaşlar için gezebilecekleri, dinlenebilecekleri mekan oluşturuldu. Vatandaşlarımızı çevre temizliği konusunda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Özellikle çimlerin üzerine atılan kuruyemiş kabuklarını temizlemek çok zor oluyor. Temizlik görevlilerimiz de temizlemeye çalışıyor. Ancak yoğunluğun yaşandığı bu bölgede aşırı kirlenme oluyor ve işçiler temizliği yetiştiremiyor. Vatandaşların biraz daha dikkatli davranmaları tüm sorunu ortadan kaldıracaktır.” şeklinde konuştu.