Portakal para etmeyince kabuğu prim yaptı

Narenciye dalında para etmeyince gözler kabuğuna çevrildi. Tarlada 5 ile 10 Krş arasında satışa sunulan portakal tüketiciye 30 Krş'tan ulaşıyor.

Yıllardır portakal kabuğu toplayarak ilaç fabrikalarına satan Kadirlili Osman Acarca, portakalın dalında para etmediğini fakat kabuğunun konsantre yapımında kullanıldığını söyleyerek, “Pirasadan 70 krş’a aldığımız portakal kabuğunu 80 Ykrş’a satıyoruz. Biz hamallığını yapıyoruz” dedi.

Yöre insanı portakal kabuğunun da para etmesinden dolayı kabukları çöpe atmıyor. Bu işten ekmek yiyenlerin sayısı her geçen yıl artıyor. Elinde şuana kadar 6 tona yakın portakal kabuğu bulunduğunu belirten Acarca, “Kadirli ve Kozan çevresinde 5-6 yüz tona yakın kabuk toplanıyor. Yalovalı bir işadamı işe görüşmelerimiz oldu ve kısa bir süre içerisinde nakliyesini gerçekleştireceğiz. Nerede kullanıldığını tam olarak bilemiyorum. Verdiğim insanlar kozmatik, ilaç, reçel sanayinde kullanıldığını söylüyorlar. Aralık ayında başlayıp nisan mayıs ayına kadar toplamaya devam ediyoruz. Yaklaşık 10 kilogram portakaldan bir kilogram kabuk çıkıyor” şeklinde konuştu.

Mahalle aralarında gezerek poşet poşet kabuk satın aldıklarını söyleyen Osman Acarca, “Halkımız kabuk toplamaya alıştı. Toplanan kabuklardan yüzde 30 fire oluyor. Çünkü güneşte kurutuluyor. Her kabuğu almıyoruz. Temiz ve çöpten toplanmamsı gerekiyor” dedi.

Piyasada bu işin tam olarak bilinmediğini söyleyen Acarca, “Geçen yıl ilk kez bu sektör basında haber yapıldı. Yurt genelinden herkes benimle irtibata geçti. Yeni bağlantılar kurduk.” şeklinde konuştu.