Poyraz deniz ulaşımını kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi

Çanakkale'de etkili olan kuvvetli poyraz deniz ulaşımını, tipi şeklinde yağan kar ise yaşamı olumsuz etkiledi.

Bu yüzden şehirlerarası yolculuk yapanlar, iskelede bekleyen otobüslerin içinde mahsur kaldı.

Gemi Trafik Hizmetleri (VTS) yetkilileri, fırtına sebebiyle Çanakkale Boğazı’ndan geçemeyen küçük tonajlı gemilerin Gelibolu ve Bozcaada önlerine demirlediğini, boğaza giren altı geminin de Karanlık Liman bölgesinde hava şartlarının düzelmesini beklediğini bildirdi. Bu arada Nara Burnu Feneri önlerinde karaya oturan Yunan bandıralı ”Anangel Dynasty” adlı gemi yüzünden boğaz trafiğinin tek yönlü sağlandığını, kurtarmaya katılan römorkörlerin de poyraz sebebiyle Çanakkale İskelesi’ne demirlediğini belirten yetkililer, kuvvetli rüzgarda yerinden kopan Nara Burnu önlerindeki şamandıraya bağlı fenerinse diğer gemiler için tehlike oluşturmadan kıyıya çekildiğini kaydetti.

Şiddetli poyrazla birlikte tipi şeklinde başlayan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmayan vatandaşların aksine işleri gereği dışarıda olanlar, açık alanda bulunan köprü üzerinde yürümekte güçlük çekti.

Çanakkale ve Gelibolu’da bazı evlerin çatıları araçların üstüne uçarak maddi hasara yol açtı. Meteoroloji yetkilileri, poyrazın perşembe gününe kadar etkisini sürdüreceğini, Çanakkale’de bugün ve yarın poyrazla birlikte kar yağışı beklendiğini, hava sıcaklığının gündüz 1, gece sıfırın altında 2 derece olacağını bildirdi.