Prematüre bebeklere yeni umut ışığı doğdu

Türk Neonatoloji Derneği, Antalya'da düzenlenen 14. Ulusal Neonatoloji Kongresi'nde İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk hekimlerinden Doç. Dr. Esra Arun Özer'in çalışmasını birinciliğe değer buldu.

“Beslenme İntoleransı Olan Preterm Bebeklerde Glukagon Benzeri Peptid 2 Seviyelerinin Araştırılması” başlıklı bildiriyle klinik araştırma ödülü alan Doç. Dr. Özer, erken doğan (prematüre) bebeklerde diğer birçok organda olduğu gibi sindirim sisteminde de gelişme geriliği ve buna bağlı beslenme problemlerinin sık görüldüğüne dikkat çekti.

Özer, “Son yıllarda keşfedilen glukagon benzeri peptid 2 isimli bir proteinin, erken doğan ve beslenmeyi tolere edemeyen bebeklerde yetersiz seviyede salgılandığını bulduk. Bu peptid, Danimarka’da Kopenhag Üniversitesi’nde bakıldı. Erken doğan ve beslenme problemi olan bebeklerde yapılmış dünyadaki ilk çalışmadır. Bundan yola çıkılarak daha ileri çalışmalarla bu bebeklerde belki de gelişmelerini hızlandıracak ve beslenmelerini düzenleyecek tedavilere ışık tutacak bir çalışma oldu.” diye konuştu.