Prens Harry askerliğini Irak’ta yapacak

İngiltere tahtının varislerinden Prens Harry, askeri hizmetini yapmak üzere Irak'a gönderilecek.

İngilliz hükümetinin Prens Harry’nin Irak’a gönderilmemesi için Irak’tan kısmen asker çekmeyi açıkladığı öne sürülmüştü.
İngiltere Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, tahtın varisi Prens Harry’nin mensubu olduğu alayın, Irak’ta görev yapmak üzere bu ülkeye gönderileceği belirtildi.
Açıklamada, Prens Harry’nin görev yaptığı Kraliyet Maviler Süvari Alayı’nın, haziran ortasında, Irak’a gönderilecek İngiliz birliklerinin parçası olarak bu ülkede konuşlanacağı kaydedildi.
İngiltere Başbakanı Tony Blair’in ülkesinin Irak’tan kısmen asker çekeceğini açıklamasının ardından, bu kararın altında İngiliz tahtının varislerinden Prens Harry’nin Irak’a gönderilmemesi amacının yattığı yolunda spekülasyonlar yapılıyordu.
İngiliz basınında çıkan haberlerde, Prens Harry’nin alayının Irak’a gönderilip gönderilmeyeceğini bugün öğreneceği belirtiliyor ve bu arada, tahtın üçüncü sıradan varisi Prens Harry’nin, 1982’de Falkland savaşına katılan amcası York Dükü’nden bu yana bir savaş bölgesinde görev yapacak ilk kraliyet mensubu olup olmayacağı konusunda birçok söylenti dolaşıyordu.
İngiltere Başbakanı Tony Blair, ülkesinin Irak’ın güneyindeki 7 bin 100 askerinin sayısını 5 bin 500’e indireceğini, ancak bu güçlerin savaş durumunu koruyacağını bildirmişti.