Prens Harry Irak’a gidiyor

İngiltere tahtının varislerinden Prens Harry, askeri hizmetini yapmak üzere Irak’a gönderilecek.

Açıklamada, Prens Harry’nin görev yaptığı Kraliyet Maviler Süvari Alayının, haziran ortasında, Irak’a gönderilecek İngiliz birliklerinin parçası olarak bu ülkede konuşlanacağı kaydedildi.

İngiltere Başbakanı Tony Blair’in ülkesinin Irak’tan kısmen asker çekeceğini açıklamasının ardından, bu kararın altında İngiliz tahtının varislerinden Prens Harry’nin Irak’a gönderilmemesi amacının yattığı yolunda spekülasyonlar yapılıyordu.

İngiliz basınında çıkan haberlerde, Prens Harry’nin alayının Irak’a gönderilip gönderilmeyeceğini bugün öğreneceği belirtiliyor ve bu arada, tahtın üçüncü sıradan varisi Prens Harry’nin, 1982’de Falkland savaşına katılan amcası York Dükünden bu yana bir savaş bölgesinde görev yapacak ilk kraliyet mensubu olup olmayacağı konusunda birçok söylenti dolaşıyordu.

Bu ay başında henüz doğrulanmayan haberlerde, Prens Harry’nin mensubu olduğu “Maviler ve Kraliyet” alayının “A” bölüğü, gayrı resmi olarak, Irak’ın güneyinde nisandan itibaren altı ay süreyle görev yapmasının beklendiği yönünde uyarılmıştı.

Spekülasyonlar arasında, İngiltere Başbakanı Blair’in Prens Harry’nin son derece tehlikeli olan Irak savaşına gönderilmemesi için kısmi asker çekme bahanesinin ortaya atıldığı gibileri bulunuyordu.

İngiltere Savunma Bakanı Des Browne kısa bir süre önce, ülkesinin Irak’taki 1600 askerini nisan veya mayıs’ta çekeceğini bildirmişti.

Browne, Skynews kanalına yaptığı açıklamada, asker azaltma işleminin mevcut askerlerin değişme zamanı geldiğinde yapılacağını belirterek, “Bu da bu yılın nisan-mayıs aylarında olacak” demişti.

İngiltere Başbakanı Tony Blair, ülkesinin Irak’ın güneyindeki 7100 askerinin sayısını 5500’e indireceğini, ancak bu güçlerin savaş durumunu koruyacağını bildirmişti.

Danimarka da Irak’taki 460 askerini geri çekeceğini açıklamıştı.