‘Prenses Diana soruşturması’na servet harcandı

İngiltere'de Prenses Diana'nın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmaların bugüne kadar maliyetinin 15 milyon dolar üzerinde olduğu bildirildi.

Yüksek mahkeme soruşturmasını yürüten heyetin üyesi yargıç Lord Scott Baker, kendileri tarafından son 7 ayda yürütülen soruşturmanın maliyetinin 6 milyon dolar civarında olduğunu, daha önce Prenses’in ölümünün hemen ardından Metropolitan Polis Örgütü tarafından yapılan soruşturmanın maliyetinin de 7 milyon dolar civarında bulunduğunu hatırlattı.

Soruşturmada en büyük harcama kalemini avukat ücretlerinin oluşturduğu, bu hizmetler için ödenen paranın 2.5 milyon doları aştığı ifade edildi.

Görevlendirilen personelin giderlerinin yaklaşık 500 bin dolar tuttuğu soruşturmada iletişim masraflarının 600 bin, danışman ücretlerinin de 200 bin dolar olduğu hatırlatıldı.

Video konferansları ve soruşturmaya ilişkin Paris, ABD ve Nijerya’ya yapılan özel ziyaretlerin 800 bin dolar civarında tuttuğu ifade edildi. Dodi El Fayed’in, oğlu ve Prenses Diana’nın öldürüldüklerini kanıtlamak adına yaptırdığı özel soruşturmalar ve temsil giderlerinin ise bu paranın dışında kaldığı belirtiliyor.

MI6 EKİBİ PARİS’TE NE YAPIYORDU

Bu arada soruşturmanın dünkü safhasında kazanın olduğu günlerde İngiltere’nin Paris’teki büyükelçiliğinde bir MI6 ekibinin bulunduğu açıklandı.

İngiltere’nin o dönemdeki Paris Büyükelçisi Lord Jay ise ekibin tam da o sırada Paris’te bulunmasının Prenses Diana’nın ölümüyle ilişkisi bulunduğuna inanmadığını söyledi. Lord Jay, ekibin Paris’te bulunuşunun resmi gerekçesinin terörle mücadele, uyuşturucu ticaretiyle mücadele ve diğer ortak güvenlik konularında görüş alışverişi yapmak olduğunu da belirtti.

Ancak soruşturmada ortaya çıkan bu durum, oğlu ve Prenses Diana’nın MI6’in düzenlediği suikasta kurban gittiğini iddia eden Muhammed El Fayed’in elini güçlendirdi.

El Fayed’in gelecek hafta tanık sandalyesine oturması ve iddialarıyla yine olay yaratması bekleniyor.