Prodi Senato’da destek arayışında

İtalya'da Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun yeni hükümeti kurmaya yönelik istişareleri bu gece tamamlaması öngörülüyor.

Koalisyon ortaklarıyla dün gece yaptığı zirve toplantısında, 12 konuda kendisine tam destek güvencesini kağıt üzerinde de olsa almış görünen Prodi, normalde merkez sağ yelpazedeki birkaç senatörün de desteğini alarak, Senato’daki aritmetik dengeyi kendi lehine çevirebilme çabaları da sürüyor.

Merkez solun, Meclis’te merkez sağ karşısında sandalye üstünlüğü bulunsa da Senato’da dengeler bıçak sırtında. Senato’da, hükümet önergesinin onay alamayarak istifa sürecinin yaşanması da söz konusu olgudan kaynaklandı. Prodi’nin, koalisyon ortaklarından aldığı yazılı güvenceye rağmen, Senato’daki tabloyu göreceli biçimde de olsa kendi lehine çevirmeyi başarmaktan başka çaresi bulunmuyor.

İtalyan Senatosu’nda sahipleri genel seçimle belirlenmiş olan toplam 315 sandalye var. Bu rakama, yaşam boyu senatörlere ayrılmış olan 7 sandalye eklendiğinde, toplam senatör sayısı 322’ye ulaşıyor. Kurulacak yeni hükümetin, güvenoyu için asgari 162 oy alması gerekiyor.

Merkez sola mensup olan Senato Başkanı Franco Marini, kurallar gereği oy kullanamıyor. Yaşam boyu senatörler hariç tutulduğunda, sandalyelerin merkez sol ve merkez sağ arasındaki dağılımında ise tam bir eşitlik söz konusu. Her iki kesimin de sandalye sayısı 157. Ancak merkez sol açısından bu rakam içerisinde, Senato’da hükümetin önergesini desteklemeyerek istifa sürecinde kilit rol oynayan Yeniden Komünist Yapılanma Partisi (YKYP) Senatörü Francesco Turigliatto ile İtalyan Komünistler Partisi’nden (İKP) ayrılmış olan Fernando Rossi de yer alıyor.

Rossi’nin ve YKYP’nin partiden ihraç talebinde bulunduğu Turigliatto’nun, Prodi liderliğinde kurulacak bir hükümete güvenoyu verseler dahi, hükümetin icraatlarına kayıtsız şartsız destek eğiliminde olmadıkları belirtiliyor.

Mevcut tablo, İtalya’da kurulacak yeni hükümetin, güvenoyu almasında da olası icraatlarında da yaşam boyu senatörlerin önümüzdeki süreçte de kilit bir rol oynamayı sürdüreceklerini açıkça ortaya koyuyor.