Prof. Dr. Akçay: Organ bağışının yaygınlaşması için devlet teşviki gerekiyor

Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Akçay, organ nakli denilince genellikle böbrek ve karaciğer nakillerinin akla geldiğini fakat organ bağışının bunlarla sınırlı olmadığını belirtti.

Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Akçay, organ nakli denilince genellikle böbrek ve karaciğer nakillerinin akla geldiğini fakat organ bağışının bunlarla sınırlı olmadığını belirtti.

    Organ bağışını ele alırken canlıdan bağış ve kadavradan bağış olmak üzere 2 ayrı şekilde değerlendirmek gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Akçay, konuyla ilgili değerlendirmesinde “Türkiye’nin aslında organ bağışındaki temel problemi kadavradan organ bağışındaki azlık. Yani ölen insanların organlarının işlevini yitirmeden alınmasındaki yetersizlik.” dedi.

    “HALKIMIZ ORGAN BAĞIŞI HAKKINDA YETERLİ BİLGİYE SAHİP DEĞİL”

    Organ bağışında, problemin kaynaklarına bakılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Akçay, “Burada en büyük problem halkın güvensizliği. Halkımız organ bağışı hakkında yeterli bilgiye sahip değil ve bu nedenle halkta bir güvensizlik ve tedirginlik söz konusu oluyor.” şeklinde konuştu. Problemin kaynaklarından bir diğerinin de dini kaygılar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Akçay, “Diyanet bu konuda çeşitli çalışmalar yapıyor, fakat istediğimiz oranda sonuç alabilmiş değiliz. Bu kaygıların halkla doğrudan irtibat kurabilen kanaat önderleri tarafından giderilebileceğini düşünüyorum. Diyanet’in devlet kurumu olması insanlarda bir ön yargı oluşturabiliyor. Bu nedenle sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri vasıtasıyla bu kaygılar daha rahat giderilebilir” diye konuştu.

    “ORGANLARI BAĞIŞLANAN KİŞİNİN AİLESİNE TEŞVİK VERİLMELİ”

    Bu konudaki sorunun bir diğer kaynağının da organizasyon eksikliği olduğunu ifade eden Prof. Dr. Akçay, “Trafik kazaları Türkiye’de çok oluyor, bir sürü genç insan ölüyor fakat bunların organları alınamıyor. Organlar olduğu yerde adeta çürümeye terk ediliyor. Bu tip durumlarda çok hızlı bir şekilde tıbbi önlemlerin alınıp vefat eden kişinin organlarının alınabilmesi ve bunun için bu konuda iyi organize olunması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

    Organ bağışının halk tarafından benimsenmesi ve yaygınlaşması için mutlaka devlet tarafından organları bağışlanan kişinin ailesine sosyal ve ekonomik teşvik verilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Akçay şöyle devam etti: “Örneğin yaşlı ve engellilerin evde bakımı konusunda devlet o kişilerin ailelerine belirli teşvikler veriyor. Bu teşvikler eskiden sokaklara atılan engellilerin, huzurevlerine terk edilen yaşlıların evde bakılmasını sağladı. Bunun gibi organ bağışı konusunda da, organları bağışlanan merhumun ve merhumenin ailelerine vergi indirimi, erken emeklilik hakkı gibi buna benzer sosyal, ekonomik haklar verilebilir. Devlet teşviki, organ bağışının halk nezdinde kabul görmesinde ve yaygınlaşmasında çok önemli bir yer tutuyor.”