Prof. Dr. Aytaç ‘Her çocuk dahi dogar’

SANLIURFA - Hacatepe Üniversitesi Egitim Fakültesi'nden emekli ögretim üyesi Prof. Dr. Aytaç Açikalin, yetiskin bir insanin erisebilecegi zekanin en üst sinirin büyük oranda hayatin ilk 6 yilinda belirlendigine söyledi.

Devlet Su Isleri (DSI) Sanliurfa 15. Bölge Müdürlügü konferans salonunda ögretmenlere verdigi seminerde konusan Prof. Dr. Açikalin, bir çocugun gelecekte nasil biri olacagini, yüzde 35 oraninda anne ve babasindan geçen genlerin, yüzde 25 oraninda da ana rahminde geçirilen 9 ay 10 günlük sürenin ve çevresel uyaranlarin belirledigini ifade etti.

Sanliurfa Il Milli Egitim Müdürlügü’nün 24 kasim ögretmen haftasi dolayisiyla kente davet edilen Prof. Dr. Açikalin bütün çocuklarin “potansiyel deha” olarak dogduklarini ve beyinlerinin gelismeye hazir oldugunu dile getirdi.

Prof. Dr. Açikalin, bebeklerin dogduklari andan itibaren 24 saat içinde annesiyle fiziksel temas içinde olmasi gerektigini, bu temas gerçeklesmediginde bebeklerin beyinlerinin çöküntüye ugradigini kaydetti.

BILGIYI DUYGULARLA PAKETLEYEREK VERIN

Bir insanin duygu, akil ve inançlari olmak üzere 3 boyutla yükseldiginin altini çizen Prof. Dr. Açikalin, çocugun bu 3 boyutunu dengeli gelistirmek gerektigini ancak ögretmenlerin akli daha fazla önemsedigini söyledi.

Bir ögretmenin çocugun aklini begenmemesi ya da yeteneksiz bulmasinin saçma oldugunu böyle yaklasim gösteren ögretmenin aslinda kendisinin yeteneksiz oldugunu belirten Prof. Dr. Açikalin, “Bir insana bilgi vermek istiyorsaniz ona bilgiyi duygularinizla paketleyerek verin.Ögretmenlerinde ögrencilere bir seyler ögretirken bu yolu denemesi gerekir. Ögretmenlerimiz ne olur duygusal olun. Sertlikle, kabalikla birseyi ögretmeniz ya da sevdirmeniz mümkün degil. ” seklinde konustu.

Konusmasinda zaman zaman ögretmenleri karsisina alip onlarla paylasma duyugusunun insan olmanin bir unsuru oldugunu anlatan Prof. Dr. Açikalin, ögretmenlere duygusal olmalari gerektigini hatirlatti.

Insan beynin duygusal ve mantik kismindan olustugunu belirten Prof. Dr. Açikalin, beynin mantik bölümü gelisiminin 24 yasina kadar devam ettigini bunun gelisiminde anne ve babadan çok ögretmenin katkisi ile sekillendigini hatirlatti.

Prof. Dr. Açikalin, matematik, fen gibi dersleri beynin mantik kismin ile çözüldügünü belirterek beynin mantik bölümünün köreltilmeden iyi gelismesi ile bir ögrencinin zeki olmamasinin kaçinilmaz olacagini vurguladi.

Bir çocugun otobüste yolculuk ederken anne kucaginda yolculuk yapma yerine koltukta yolculuk yapmasinin onun kisilik gelisimine olumlu etki edecegini söyleyen Prof. Dr. Açikalin, koltukta yolculuk yaptirilmayan çocugunun kisiliginin zedelenecegini sözlerine ekledi.