Prof. Dr. Eyidogan ‘Halen riskli binalar yapiliyor’

BURSA - Ulusal Deprem Konseyi Baskani Prof. Dr. Haluk Eyidogan, 1999 depreminden sonra çikan yönetmelik ve yasalara ragmen hala riskli binalar yapildigi gerçegine dikkat çekerek, yerel yönetimleri imar konusunda dikkatli olmaya çagirdi.

Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Konçak’la görüsen ve Bursa’da deprem zararlarinin azaltilmasi ve kentsel dönüsüm çalismalarina yönelik yapilan çalismalar hakkinda bilgi alan Eyidogan, “Türkiye’yi sarsan 1999 depreminden ders almasini bilemedik. Bu deprem Türkiye için bir firsatti. Ancak tedbirler için çok geç kaldik. Bu zaman kaybini telafi etmek için Basbakanligin genelgesiyle kurulan Ulusal Deprem Konseyi olarak, deprem kusagindaki yerel yönetimleri tek tek ziyaret ederek, bu konuda bilinç olusturmaya çalisiyoruz.” dedi.

Eyidogan, Konçak’a Bursa’da yaptiklari Ulusal Deprem Konseyi Toplantisi’nda deprem zararlarinin azaltilmasi, deprem riski ve afet yönetimi, yeniden yapilanma, kentsel dönüsüm, egitim vb. konularda bilgi ve görüs alisverisinde bulunduklarini anlatti. Deprem bilinçlenmesi ve risksiz bina yapimina yönelik çalismalarin büyük önem tasidiginin altini çizen Eyidogan, “Bugün birinci derece deprem bölgesindeki sehirlerdeki riskli binalarin sayilarini muhafaza etsek bu bile büyük basaridir. Çünkü nüfus artiyor, yeni binalar yapiliyor. Bir sehirdeki 200 bin binadan 100 bini riskli ise yeni yapilan binalarla bu sayi artmamali. Ancak yeni yapilan binalarin da tamaminin güvenli oldugunu söyleyemeyiz.” diye konustu.

Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Konçak da depreme karsi alinan önlemler konusunda Bursa’nin diger illere örnek oldugunu belirti. Konçak, depremle ilgili yapilan konusma ve alinan önlemlerin sözde kaldiginin altini çizerken, bu konuda ortak bilinç olusturulmasi gerektigini vurguladi.

Konçak ayrica ODTÜ ve ITÜ ile mevcut yaklasik 200 bin yapinin kontrolden geçirilmesine yönelik bir çalisma içinde olduklarini da anlatti.

Ziyaret sonrasinda konsey üyeleri Tayyare Kültür Merkezi’nde Insaat Mühendisleri, Mimarlar, Jeoloji Mühendisleri, Jeofizik Mühendisleri, Sehir Plancilari ve Harita Kadastro Mühendisleri Odasi baskanlariyla ortak basin toplantisi düzenledi.