Prof. Dr. Tuncer TBMM’yi sert dille eleştirdi

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) Sigara Yasası ile ilgili gereken kararı veremediğini ileri sürdü.

Bursa’da Onko-Day tarafından düzenlenen “Kanserle savaşta sivil girişimlerin önemi” konulu panele katılan Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, ülkemizde her geçen gün daha da arttığını kaydetti. Tuncer, Türkiye’de sigara yasasının ilgisizlik yüzünden paramparça olduğunu iddia ederek, “Maalesef ülkemizde sigara yasası ile ilgili gereken karar tam verilmedi. Verilirse de köy kahveleri yasaktan muaf olacakmış. Tabi hal böyle olursa kentlerin ortasında yeni köy kahveleri türerse sakın şaşırmayın” diye konuştu.

Kanserin bulaşıcı bir hastalık olduğunu, sigara dumanından etkilenen insanların akciğer kanserinden öldüğünü ifade eden Prof.Tuncer, dünyada 2005 yılında 8 milyon kişinin öldüğünü bu rakamın 2010 yılında da 15 milyon kişiye çıkacağını tahmin etiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Kanser’de, 15 yılda 3.5 kat artış oldu. Kadınlarda yüzde 23.4 ile meme kanseri, erkeklerde de yüzde 32 ile akciğer kanseri ilk sırada yer alıyor. 10 yıl öncesine göre ilk 5’e giremeyen mide kanseri de şu anda 2. sıraya yükseldi. Son 10 yıl içerisinde Türkiye’de mide kanseri ciddi oranda arttı.”

Dünyada her yıl kanser vakalarında yüzde 6 oranında artış yaşanırken, ABD’de ise yüzde 2 azalma olduğunu vurgulayan Prof. Tuncer, “Bu artışın yüzde 70’den fazlası az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ortaya çıkıyor. Sağlıklı çevreyle sigaranın kullanılmasını önleyerek, kötü beslenmenin önüne geçerek, eğitim ve erken teşhisle kanserin önüne geçebiliriz. Bugün Türkiye’de her yıl 150 bin yeni kanser vakası görülüyor. Ama, bazı hesaplamalara göre 2020 yılında, 600 bin yeni kanserli vaka, 500 bin kanserden ölüm görülecek. Sigaraya başlama yaşı 5’e düşmüş ve 2006’dan itibaren 2020’e kadar 5 milyon kişi ölmüş olacak. ” şeklinde konuştu.

Sigarayı bırakma yasası konusunda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin üzerine düşen görevi yapmadığını iddia eden Tuncer, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sigara Yasası paramparça oldu. Niye biliyormusunuz, Meclis’teki büyüklerimizin ilgisizliği yüzünden. Onlara derdimizi anlatamadık. Eğer böyle bir yasa çıkarsa’da, köy kahveleri sigara yasağından muaf olacakmış. Kenttekilerin akciğeri var da köylülerin yok mu? Bundan sonra kentlerin merkezinde köy kahveleri kurulursa buna hiç şaşırmayın. Lokantalardan tutun bir çok toplumsal alanlarda sigara içilenle içilmeyen yerleri bir türlü ayıramadılar. Artık sigara için halk karar verecek. Çünkü sigara içenlerde kanser riski 550 kat daha fazla.”